aktualności inspiracje

Prezent w śródziemnomorskim stylu

Redakcja

Przed nami mikołajki, Chanuka i Boże Narodzenie. Zapraszamy do sklepu Lente po świąteczne prezenty! Gwarantujemy, że wszyscy, którzy znajdą je pod choinką, w mig przeniosą się nad Morze Śródziemne.

Robiąc zakupy w sklepie Lente, wspierasz jedyny w Polsce magazyn i podcast o kulturze śródziemnomorskiej!

(autopromocja)

Rzeczownik prezent używany był w Polsce już w XVI wieku. Co ciekawe, często przybierał wówczas formę liczby mnogiej, czyli prezenta;
występował także w ortografii łacińskiej praezent lub present. I nic dziwnego – pochodził wszak z języka dawnych Rzymian. Łączył się przy tym  z prezentowaniem, czyli pokazywaniem czegoś, wystawianiem na widok publiczny, przedstawianiem do oglądania. Do czynności tej, pewnym sensie, nawiązuje także dzisiejsze rozpakowywanie podarków znalezionych pod choinką. Chcemy, by były oryginalne, pełne znaczeń, jak również  starannie i pięknie zapakowane. Słowem – by cieszyły zarówno obdarowanego, jak i obdarowującego, a także –  zachwycały otoczenie.

Właśnie takie prezenty możesz nabyć w sklepie śródziemnomorskim Lente. Nasze propozycje są nietuzinkowe, niosą za sobą moc symbolicznych znaczeń. Przygotujemy je dla Ciebie tak, by były gotowe do położenia pod choinką. Wybierać możesz wśród następujących kategorii produktów:
biżuteria
dekoracja wnętrz (dom)
zapachy
różności
książki
i innych.

Oto kilka naszych bestsellerowych cudeniek!

Srebrna biżuteria z oliwkowej serii Olea. Drzewo oliwne to symbol pokoju, mądrości i ponadczasowego piękna. Starożytni mawiali, że świat śródziemnomorski kończy się tam, gdzie nie ma już oliwnych gajów. Według starożytnych Egipcjan ludzie otrzymali oliwę w darze od bogini Izydy. Grecy z kolei twierdzili, że zawdzięczają ją Atenie. Podczas walki o władzę nad Attyką, którą Atena toczyła z Posejdonem, wygrać miał ten, kto przekaże ludziom najcenniejszy dar. Posejdon ofiarował wspaniałego rumaka, który wyłonił się z morskich fal, Atena zaś – drzewo oliwne, symbol pokoju, mądrości i sytości. Oczywiście bogini wygrała, a Grecy wierzą, że na Akropolu nadal rosną drzewa, które są praprawnuczkami tej pierwszej, boskiej oliwki. Pod drzewem oliwnym narodzili się m.in. Artemida i Apollo, a także założyciel Rzymu – Romulus razem z bratem Remusem.


Zawieszka do naszyjnika Delphina.
Delfin kojarzony jest z radością życia, beztroską, łagodnością, wolnością. Pliniusz uważał go za „najszybsze ze wszystkich stworzeń”. Nic dziwnego, że w znaku „festina lente”, spleciony z kotwicą, jest delfin symbolem prędkiego działania, energii, młodości, spontaniczności – czyli czasownika „festino, festinare” (spieszyć się), podczas gdy stateczna kotwica to „lente” (powoli). W sztuce delfin stanowi alegorię mórz i oceanów oraz bóstw z nimi związanych – przede wszystkim Posejdona, choć trzeba wiedzieć, że Grecy kojarzyli go też z Afrodytą i Apollem.

<c/enter>

Filiżanka z andaluzyjskiej serii Alhambra.
Nawiązuje do kolorów i wzorów w warownym zespole pałacowym w Granadzie w Andaluzji (Hiszpania), uważanego za największy cud architektury arabskiej na świecie.


Plakat Prima Porta.
Jest to reprodukcja słynnego fresku z domu cesarzowej Liwii w miejscowości Prima Porta pod Rzymem. Na tamtejszych wzgórzach do dziś szumią gęste trawy, srebrzą się drzewa oliwne, a ptaki wyśpiewują swe trele wśród gałęzi granatu.

Reprodukcję fragmentu fresku z willi Liwii kupisz teraz w naszym sklepie

Foremka w kształcie owocu granatu.
Granat jest symbolem szczęścia i obfitości. Stanowi pierwowzór jednego z królewskich insygniów, widnieje w herbach, zdobi pompejańskie wille i płótna wielkich włoskich mistrzów. Grecy rozbijają go dla dobrej wróżby o próg, a Żydzi spożywają w pierwsze dni nowego roku. To bez wątpienia jeden z najważniejszych owoców Śródziemnomorza!

W sklepie Lente znajdziesz kilka produktów nawiązujących kształtem do owocu granatu. Wypróbuj nasze foremki do ciasta!

W naszym sklepie czeka też kilkanaście gotowych zestawów prezentowych w szczególnie atrakcyjnych cenach, np.

zestaw Wielki Błękit (dla miłośniczek Grecji) – obejmujący piękne niebieskie kolczyki z cykladzkim wzorem oraz bestseller Natalie Haynes Puszka Pandory. Kobiety w mitologii greckiej  

<c/enter>
 

zestaw Italia ti amo a w nim książka Sekrety włoskiej kuchni Eleny Kostioukovitch, książka do pisania Włochy wydana przez Austerię oraz nasza wyśmienita kawa Roma


Więcej gotowych zestawów czeka na Ciebie tutaj.

Mamy nadzieję, że wśród naszych propozycji znajdziesz coś pięknego dla Twoich bliskich. Na koniec pragniemy Ci jeszcze przypomnieć, że na prezent doskonale nadaje się także kupon na platformie Patronite.pl! To tak naprawdę dwa prezenty w jednym – obdarowujesz wybraną przez Ciebie osobę, a zarazem wspierasz Twórcę, czyli na przykład magazyn Lente. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

Życzymy Ci wiele radości z obdarowywania!