kultura książki inspiracje

Stefania Auci, Zima lwów

Renia Respondek

Wreszcie jest! W naszych rękach już teraz, w księgarniach – za tydzień. Lada dzień premiera Zimy lwów – drugiej części historii rodziny Floriów. Za sprawą Stefanii Auci możemy ponownie przenieść się na Sycylię i poznać dalsze losy tamtejszych krezusów, przedstawione na tle historii Włoch aż do połowy XX wieku.

Materiał stworzony w ramach płatnej współpracy z wydawnictwem WAB.

Nastąpił wyczekiwany przez wielu moment: na polskim rynku ukazuje się drugi tom powieści Stefanii Auci, która poświęcona jest losom wpływowej włoskiej rodziny Floriów. Zima lwów w przekładzie Tomasza Kwietnia trafi do sprzedaży już 8 lutego.

Zamów swój egzemplarz tutaj!

Kolejna część opowieści o jednym ze słynnych rodów włoskiego południa rozpoczyna się w momencie, gdy triumfujacy Floriowie znajdują się na wymarzonym szczycie. Mają wszystko, o czym kilkadziesiąt lat wcześniej mogli tylko śnić: prężnie działające interesy, bogactwo, siłę. Ich nazwisko wzbudza szacunek zarówno wśród biedniejszych warstw społecznych, jak i na salonach. Mieszkają w pałacach, goszczą największych ówczesnego świata i, zasiadając w senacie, wywierają spory wpływ nie tylko na losy Sycylii, ale również całych Włoch. Brakuje im w zasadzie tylko jednego: szczęścia.

Zdaje się ono omijać dwa kolejne pokolenia sycylijskiej rodziny, które poznajemy na kartach powieści: Ignazia-ojca, który osiągnął już wszystko, co było do osiągnięcia, oraz Ignazia-syna, który, z wysoka, upadł na samo dno. Różnią się jak ogień i woda. Ten pierwszy jest pracoholikiem, który dobro rodzinnych interesów i pracowników stawia ponad wszystko, włącznie z najbliższymi. Drugi z kolei dziedziczy fortunę w bardzo młodym wieku, nie będąc na to zupełnie przygotowanym. Dużo lepiej odnajduje się w życiu salonowym niż w prowadzeniu biznesu. Nie ma podejścia do ludzi ani samodyscypliny, które charakteryzowały jego ambitnych przodków. Podobnie jak w wypadku pierwszego tomu powieści, włoska pisarka z wielkim kunsztem rysuje sylwetki swoich bohaterów, pokazując nam złożoność i wielowymiarowość ich charakterów oraz to, jak historia poprzednich generacji odbijała się na ich stosunku do rzeczywistości.


Zima lwów
stanowi barwny fresk pokazujący rozmaite ludzkie postawy, ale także ciekawą lekcję historii Włoch. Każdy rozdział poprzedzony jest wprowadzeniem do sytuacji politycznej okresu, w którym rozgrywają się opisane wydarzenia. Dzięki temu prostemu zabiegowi, przez pryzmat Floriów, możemy patrzeć, jak rozmaite polityczne zawieruchy, kryzysy i wojny odbijały się na różnych grupach społecznych.

Lekcja historii to jednak nie jedyna nauka, jaką otrzymujemy od autorki Zimy lwów. Auci przypomina bowiem przede wszystkim ważną prawdę: że pieniądze nie są gwarantem szczęścia. Można posiadać fortunę i być najbardziej nieszczęśliwym człowiekiem na świecie. Pałace, błyskotki i wystawne życie nie są w stanie zastąpić bliskości, miłości czy prawdziwych przyjaźni. W dzisiejszych czasach, jakże często zorientowanych na pomnażanie kapitału, wciąż zbyt często o tym zapominamy. Zapomnieli również Floriowie i to był błąd, który odebrał im wszystko.

Stefania Auci, Zima lwów, tłumaczył Tomasz Kwiecień, WAB, Warszawa 2023

Magazyn “Lente” jest patronem medialnym powieści w ramach płatnej współpracy z WAB.