kultura książki inspiracje

Stefania Auci, Sycylijskie lwy

Renia Respondek

Opowieść o Sycylii. Opowieść o rodzinie. Opowieść o pieniądzu. We Włoszech Sycylijskie lwy Stefanii Auci to jeden z największych bestsellerów ostatnich lat. Czy podobnie będzie nad Wisłą?

Ukazująca się dziś nakładem wydawnictwa WAB powieść Stefanii Auci Sycylijskie lwy przenosi nas na włoską wyspę początku XIX wieku. Rodzina Florio, po kolejnym trzęsieniu ziemi, decyduje się opuścić kalabryjską Bagnarę i spróbować swoich sił w dynamicznie rozwijającym się wówczas Palermo. Traktowani są jak obcy i o każdą małą rzecz muszą walczyć, często narażając się na konflikty i nieprzyjemności. Jednak dzięki sile charakteru, nieustępliwości i świetnej biznesowej intuicji w trzy pokolenia udaje im się dojść na sam szczyt. Stają się jedną z najważniejszych i najbardziej majętnych rodzin nad Morzem Śródziemnym, rewolucjonizując niejeden rynek i dzierżąc monopol w wielu dziedzinach.

Sycylijskie lwy spragnione są bogactwa, szacunku i uznania. Powieść pozwala doskonale wczuć się w sytuację kalabryjskich migrantów zarobkowych
Sycylijskie lwy spragnione są bogactwa, szacunku i uznania. Powieść pozwala doskonale wczuć się w sytuację kalabryjskich migrantów zarobkowych. Swój egzemplarz zamówisz u nas w sklepie (tutaj)

I choć Sycylijskie lwy opowiadają historię tej wędrówki na szczyt – od sklepu z towarami kolonialnymi po handel siarką i obrót nieruchomościami oraz prowadzenie własnej kompanii żeglugowej  – zdecydowanie nie jest to powieść tylko o biznesie. Przede wszystkim mamy tu bowiem do czynienia z historią rodziny. Ta zaś była wyjątkowa. Na kartach książki poznajemy spokojnego, ale pełnego determinacji Ignazia, bezkompromisowego i nieustępliwego Paola oraz jego żonę Giuseppinę. Dla kobiety opuszczenie rodzinnej miejscowości stanowiło dramat, z którym nie poradziła sobie do końca życia. Syn Paola i Giuseppiny, Vincenzo, dziedziczy majątek i korzysta z wynikających z tego profitów, ale nadal ciąży mu brak arystokratycznych korzeni. Ma wszystko, a mimo to toczy ciągłą walkę, by wyszarpać coś, co niedoścignione. Marzenia Floriów spełniają się dopiero w trzecim pokoleniu. Młody i bardzo inteligentny Ignazio zdobywa staranne wykształcenie, dziedziczy nie tylko wielki majątek, ale również żyłkę do interesów. Żeniąc się z  arystokratką ze zubożałej rodziny, zdobywa również upragniony tytuł i zyskuje szacunek społeczności.

 

Urodzona w Trapani Stefania Auci, która zadebiutowała jako pisarka w 2011 roku powieścią Fiore di Scozia, w 2019 roku opublikowała pierwszy tom sagi rodu Florio pod tytułem I Leoni di Sicilia. Książka okazała się międzynarodowym bestsellerem, doczekując się kilkudziesięciu edycji w różnych językach. Fot.: Yuma Martellanz
Urodzona w Trapani Stefania Auci, która zadebiutowała jako pisarka w 2011 roku powieścią Fiore di Scozia, w 2019 roku opublikowała pierwszy tom sagi rodu Florio pod tytułem I Leoni di Sicilia. Książka okazała się międzynarodowym bestsellerem, doczekując się kilkudziesięciu edycji w różnych językach. Fot.: Yuma Martellanz

Poza świetnie poprowadzoną narracją i doskonale zarysowanymi postaciami, czytelnika spragnionego wiedzy o Śródziemnomorzu zachwyci jeszcze jeden element: każdy rozdział poprzedza zarys sytuacji politycznej, dynamicznie zmieniającej się w tych przełomowych nie tylko dla Sycylii, ale i całych dzisiejszych Włoch czasach. Dzięki temu łatwiej nam zrozumieć sytuację Floriów, którzy, by podjąć właściwe decyzje, muszą lawirować między monarchią, rewolucjonistami i arystokracją, zbudować korzystne dla siebie otoczenie biznesowe i negocjować najlepsze warunki do prowadzenia interesów. Są w tym wyjątkowo sprawni i wiedzą, z kim warto się trzymać.

Dzięki książce Stefani Auci poznajemy nie tylko jeden z najznamienitszych rodów Południa, ale również XIX-wieczną Sycylię. Autorka pokazuje ją zarówno w szerszej perspektywie, jak i przez szczegół – za sprawą niezliczonych, fascynujących ciekawostek. Powieść doskonale oddaje ducha czasu, a jej lektura sprawia prawdziwą przyjemność. Nie bez kozery wróży się, że w Polsce Sycylijskie lwy staną się przebojem tegorocznych wakacji. W pełni na to miano zasługują.

Stefania Auci, Sycylijskie lwy, tłumaczył Tomasz Kwiecień, WAB, Warszawa 2022

Magazyn “Lente” jest patronem medialnym powieści.