książki

Viola Ardone, Oliva Denaro

Julia Wollner

Osobista tragedia i niezwykła odwaga młodej dziewczyny przyczynią się do wielkiej społecznej transformacji.

Są lata ‘60 ubiegłego wieku. W małym miasteczku na Sycylii dojrzewa Oliva Denaro, pełna życia piętnastolatka, marząca, jak wiele jej rówieśniczek, o innym życiu. I nie, nie chodzi o piękniejsze stroje, dłuższe wakacje czy więcej przyjaciół. Oliva postanawia stawić czoła wielowiekowej tradycji Południa, a nawet włoskiemu prawu, nie akceptując przypisanej jej roli kobiety-przedmiotu. Buntuje się przeciwko głęboko zakorzenionej na Sycylii kulturze patriarchatu, mocno wspieranej przez Kościół. Dlaczego kobieta musi wyjść za mąż, poświęcić się rodzinie i wychowaniu dzieci, pozostając przy tym czystą, cnotliwą i pobożną? Dlaczego nie wolno jej mieć własnego zdania, wybierać swej drogi, wpływać na swój los i decydować o sobie, w tym o swoim ciele? Dlaczego porównuje się ją nieustannie do szklanki, która należy zawsze do tego, kto ją stłucze?
Opowieść Violi Ardone przybliża nam Włochy sprzed zaledwie kilkudziesięciu lat; Włochy, w których osobista tragedia i niezwykła odwaga młodej dziewczyny przyczynią się do wielkiej społecznej transformacji. To także poruszająca historia o krzywdzie, jaka wynika z narzuconych ról społecznych. Cierpią tu bowiem nie tylko kobiety, nie tylko tytułowa bohaterka, ale także mężczyźni czujący się trybikiem w ogromnej maszynie, jak chociażby tłamszony przez żonę ojciec Oliwy.
 
Książka Ardone została entuzjastycznie przyjęta we Włoszech – zarówno ze względu na tematykę, jak i formę, w tym piękny, surowy, a jednocześnie czuły język. Na polski przełożył ją Mateusz Kłodecki, jeden z najbardziej utalentowanych tłumaczy młodego pokolenia, a opublikowało Wydawnictwo Sonia Draga. Polecam Wam serdecznie lekturę, a jednocześnie przypominam, że już w tym tygodniu autorkę będzie można poznać osobiście na warszawskich Targach Książki! Szczegóły zamieszczam poniżej.
Viola Ardone, Oliva Denaro, tłumaczył Mateusz Kłodecki, Sonia Draga, Katowice  2023

🔸Spotkania z Violą Ardone
Piątek 26 maja 2023 r.
16.00 – 16.45 Viola Ardone podpisuje swoje powieści na stoisku Wydawnictwa Sonia Draga
Sobota 27 maja 2023 r.
14.00 do 14.50 rozmowa z autorką na scenie głównej
15.00 – 15.45 Viola Ardone podpisuje swoje powieści na stoisku Wydawnictwa Sonia Draga