podróże sprawdzone adresy styl życia kuchnia

Wino, pagórki i śpiew

Uri Wollner

W północnym Izraelu warto odwiedzić pewną rodzinną winnicę, gdzie leżakującemu w beczkach winu przygrywa specjalnie dobrana muzyka. Galilejski trunek smakuje nawet najbardziej wybrednym także dzięki odpowiednim nutom, przy których dojrzewa.

Wino i śpiew… Bez kobiet. To znaczy – kobiety, tak samo jak mężczyźni, są oczywiście mile widziane, ale to nie o nich dzisiaj będzie. W dzisiejszej historii liczy się bowiem gronowy sok i muzyka, a zamiast kobiet dodamy do tego duetu malownicze pagórki pięknej Galilei.

Zwiedzając okolice Jeziora Genezaret, warto zaplanować spokojną wycieczkę do miejsca oznaczanego na mapach jako Kibbutz Lotem, w Dolinie Sachnin. Jej dno jest delikatnie pofałdowane, a dzięki spływającym doń strumieniom i potokom wypełnia ją wyjątkowo żyzna gleba, wykorzystywana przez rolników i producentów wina. Na ich tle wyróżnia się Lotem Organic – siedziba firmy lokalnych winiarzy, z której podziwiać można widok na jezioro, oliwne gaje i Wzgórza Golan.

Piękne widoki nie są jednak w Galilei rzadkością, a to, co najbardziej zainteresuje zarówno wykwalifikowanego enologa, jak i amatora lokalnych ciekawostek, to fakt, że wino, które leżakuje tu w specjalnych dębowych beczkach, nie dojrzewa w ciszy, ale przy akompaniamencie specjalnie dobranej muzyki. Jak tłumaczą właściciele firmy, odpowiednie rytmy wspomagają proces fermentacji i pozwalają winu nabrać mocy, głębokiej barwy i urzekającego zapachu. Jonathan Koren i Janiv Kimchi produkują w ten sposób około 9.000 butelek czerwonego trunku rocznie, bazując na odmianach Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Shiraz i Nebbiolo. Na etykietach znajdziemy nazwy kojarzące się ze światem dźwięków: Vivace, Allegro, Trio, Solo… Czy opisane w ten sposób napoje cieszyłyby nasze podniebienie tak samo, spędziwszy długie miesiące w ciszy wielkiego hangaru albo anonimowej piwinicy? Tego nie wiem. Jedno jest jednak pewne – po swym kontakcie z pięknymi melodiami smakują naprawdę wybornie.

Lotem Winery, Klil 7, Lotem, Israel
lotemwinery.co.il