artykuły kultura książki inspiracje styl życia lente znaczy powoli

Cristina Caboni, Strażniczka miodu i pszczół

Julia Wollner

Najnowsza powieść Cristiny Caboni jest jak miód akacjowy, o którym autorka pisze, że pozwala przenieść się na kwitnącą łąkę. Daje uśmiech, witalność; jest subtelna i delikatna. Niczym miód z bożodrzewa pomaga nie tracić ducha; podobnie do kasztanowego i rozmarynowego zachęca do wprowadzenia zmian. Wzorem miodu z mniszka łagodzi napięcia i lęki. Jest słodką przyjemnością i chwilą relaksu, ale także spotkaniem z naturą i tradycją. Z wielką radością przedstawiam Wam książkę, która właśnie ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Muza.

Cristina Caboni, znana Wam być może dzięki powieści  Il sentiero dei profumi (błędnie przetłumaczonej na polski jako Zapach perfum), pozostaje dla mnie jedyną autorką tzw. literatury kobiecej, po której książki sięgam z prawdziwą przyjemnością i zainteresowaniem. I choć na co dzień stronię od romantycznych historii rozgrywających się w malowniczych zakątkach – szczególnie pod przysłowiowym już słońcem Italii – dla tej sardyńskiej pisarki z ochotą robię wyjątek.

 

Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że książki Caboni w bardzo przystępny sposób uczą śródziemnomorskiej przyrody. Każdy rozdział poprzedniej powieści otwierał się opisem własności rozmaitych olejków eterycznych; Strażniczka miodu i pszczół zawiera przegląd różnych gatunków miodów, a przedstawiona historia zachęca do bliższego poznania niezwykłych stworzeń, jakimi są pszczoły – owady od wieków symbolizujące mądrość, boską inspirację i moc twórczą, w czasach starożytnych otoczone prawdziwym kultem.

 

 

Po drugie dlatego, że  fabuła powieści pełna jest uroku i rozbrajającej prostoty, których tak bardzo brak nam na co dzień; jednocześnie zaś nie wydaje mi się banalna ani oklepana. Strażniczka… okazuje się doskonałą lekturą na lato, na wakacje, na upalne popołudnie. Pozwala przenieść się w najpiękniejsze rejony Śródziemnomorza, zwolnić, zastanowić nad dokonywanymi w życiu wyborami. Przyjrzeć się korzeniom, otworzyć na zmiany.

 

Po trzecie, koncepcja książki stworzona przez Caboni idealnie wpisuje się w filozofię “Lente”, w ramach której zachęcamy Was do wybrania świadomego stylu życia, nakłaniamy do refleksji nad pięknem przyrody i sztuki. Zapraszamy do poznania tradycji i obyczajów innych krajów; inspirujemy do porzucenia pędu codzienności, do spotkania z kolebką naszej kultury oraz z samym sobą. Strażniczka miodu i pszczół, dostępna od kilku dni w polskich księgarniach, czyni dokładnie to samo. Dostarcza też wiele radości i, niczym słodki nektar, dodaje sił, witalności i dobrego humoru.

 

Czytajcie na zdrowie!

UWAGA: WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE I WYGRAJ SWÓJ EGZEMPLARZ KSIĄŻKI
STRAŻNICZKA MIODU I PSZCZÓŁ!

Szczegóły zabawy wraz z regulaminem znajdziesz tutaj.

 

Cristina Caboni, Strażniczka miodu i pszczół, tłumaczyła Karolina Stańczyk, Muza, Warszawa 2018

Magazyn Lente jest patronem medialnym powieści.