artykuły kultura książki styl życia zapachy

Szlakiem zapachu: powieść Cristiny Caboni i konkurs

Julia Wollner

Zapachy opowiadają historie równie przekonywająco, jak słowa, zapadając jednak w serce głębiej i trwalej, bo odwołując się do najbardziej pradawnego ze zmysłów.

Powieść Cristiny Caboni Il sentiero dei profumi kupiłam dwa lata temu w Neapolu, w którym spędzałam kilka dni urlopu tuż przed dłuższym pobytem w Toskanii. Szukałam lekkiej, wakacyjnej, a przy tym niegłupiej lektury na sierpniowe wieczory. Trudno o większe wyzwanie dla księgarza! Jako osoba czytająca zawodowo, w ogromnych ilościach, jestem wymagająca i wybredna; rzadko też sięgam po tzw. literaturę popularną. A jednak propozycja wydawnictwa Garzanti przyciągnęła moją uwagę. Nic w sumie dziwnego – jako nieuleczalny zapachowiec zwyczajnie nie mogłam oprzeć się zaproszeniu do lektury poświęconej pięknym woniom.

 

Cristina Caboni

 

Z pobytu w Toskanii pamiętam niewiele: żyłam tym, co czytałam. A czytałam aromaty. Do tych opisanych w książce dołączał zapach pola, wysokiej trawy i kwitnących wszędzie szlachetnych irysów, wśród których rozstawiałam swój leżak, by spędzać z książką leniwe poranki. A potem, po zmierzchu, zapach parującej herbaty z bergamotką, oddających pokłon wieczorowi czerwonych róż hodowanych przez gospodynię i zmęczony oddech kamiennych murów, gdy przewracałam kartki przy akompaniamencie wytrwale brzęczących cykad. Wakacje zlały mi się w jedną wielką plamę zapachu, w której zanurzona była ja i historia opowiedziana przez Caboni.

Dziś ta naprawdę dobra i bardzo kobieca powieść wkracza do polskich księgarni dzięki katowickiemu wydawnictwu Sonia Draga. I choć książek do recenzji i przedstawienia Wam mam na swojej redakcyjnej półce co niemiara, z tą spieszyłam się szczególnie i z niekłamaną radością. Obok dwóch głównych cech wymaganych standardowo od wakacyjnej lektury – wartkiej narracji i romantycznej historii – znajdziecie tu bowiem także prawdziwą wartość dodaną: lekcję o świecie, którego, jak pisałam w niedawnym artykule o prowansalskim Grasse, wielu z nas zupełnie nie zauważa. Świecie zapachu i malowanych przez niego emocji. Świecie wypełnionym przez historie, które aromaty opowiadają równie przekonywająco, jak słowa, zapadając jednak w serce głębiej i trwalej, bo odwołując się do najbardziej pradawnego ze zmysłów.

Wkroczcie na pachnący szlak prowadzący przez 400 intrygujących stron. Przeczytajcie koniecznie.

 

Cristina Caboni. Zapach perfum (oryginalna wersja tytułu znaczy raczej tyle, co “szlak”, “droga zapachów”), Sonia Draga, Katowice 2016

 

Cristina Caboni

 

UWAGA! KONKURS!

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Sonia Draga mamy dla Was cztery egzemplarze książki Zapach perfum. Podarujemy je  autorom najciekawszych komentarzy zostawionych pod tym postem. Prosimy, by zawierały one odpowiedź na pytanie: “Jakie jest Twoje najważniejsze zapachowe wspomnienie?”

Szczegółowy regulamin zabawy, która potrwa przez najbliższy tydzień, dostępny jest tutaj: Regulamin konkursu SZLAKIEM ZAPACHU