artykuły kultura książki

Fik Meijer, Morze Śródziemne. Historia osobista

Julia Wollner

Woda jest często tłem dla historii najbardziej intymnych, a współczesne biografie lubią pisać się na starożytnych morskich szlakach handlu winem, oliwą i garum.

Fik Meijer jest profesorem historii starożytnej, wykładowcą Uniwersytetu w Amsterdamie. Posiada szeroką wiedzę z wybranej przez siebie dziedziny, wydając się przy tym osobą niezwykle sympatyczną, kochającą podróże i przygody, umiejącą zachwycić się chwilą.

W swojej publikacji przeplata historyczne informacje o charakterze naukowo-encyklopedycznym, dotyczącym, na przykład,  zjawiska migracji w czasach antyku, rozwoju chrześcijaństwa w krajach basenu Mare Nostrum czy socjoekonomii dawnego Śródziemnomorza, ze wspomnieniami ze swoich licznych podróży po regionie. Z wypiekami na twarzy czyta się jego opowieści o eskapadach z czasów studenckich, kiedy namiętnie nurkował i nie do końca legalnie handlował wyłowionymi z odmętów starożytnymi amforami. Potem jest już tylko ciekawiej!

 

Nie przepadam za okładką tej bardzo dobrej książki; wydaje mi się kiczowata. Oczekiwałam więc zupełnie innego doświadczenia, niż lektura – niebanalna! – która nastąpiła po jej otworzeniu.
Nie przepadam za okładką tej bardzo dobrej książki; wydaje mi się kiczowata. Oczekiwałam więc zupełnie innego doświadczenia, niż lektura – niebanalna! – która nastąpiła po jej otworzeniu

 


Publikacja Książki i Wiedzy to idealna książka na wakacje dla tych, którzy kochają Południe, ale niekoniecznie marzą o lekturze w stylu Pod–Słońcem–Toskanii.

 

Fik Meijer, Morze Śródziemne. Historia osobista, Książka i Wiedza, Warszawa 2010