kultura książki styl życia zapachy kuchnia

Gary Paul Nabhan, Kumin, kakao i karawana

Julia Wollner

Dzięki książce Gary'egoPaula Nabhana opublikowanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego dołączamy do karawan, które za cel obierają sobie odległe krańce ziemi; poznajemy świat egzotyczny, a jednocześnie leżący u podstaw tego, czym jest nasza dzisiejsza rzeczywistość.

Kiedy europejskie kraje Śródziemnomorza spowijała jeszcze przedhistoryczna mgła, na Bliskim Wschodzie rodziła się już kultura. Pachnąca korzennymi przyprawami, oparta na podróżach wzdłuż coraz to nowych handlowych szlaków, które po kilku tysiącleciach doprowadziły nas do wypowiedzenia hasła “globalizacja”. Kultura, w której ekonomia przenikała się i nadal przenika z polityką, chemią i alchemią. Kultura, w której Turcy spotykają się z Persami, Żydzi z Nabatejczykami, Fenicjanie z Arabami, a każda z tych grup etnicznych wnosi swój wielki wkład w jej rozwój i nieustanne trwanie.

Dzięki książce Gary’egoPaula Nabhana opublikowanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego dołączamy do karawan, które za cel obierają sobie odległe krańce ziemi; poznajemy świat egzotyczny, a jednocześnie leżący u podstaw tego, czym jest nasza dzisiejsza rzeczywistość. Przyglądamy się procesom, czynnikom, częściom składowym wielkich zmian, które zachodziły na ziemi, odkąd człowiek poznał moc smaków i aromatów.

Kumin, kakao i karawana

Smaki i aromaty stanowią zresztą nie tylko punkt wyjścia dla tej znakomitej publikacji; są także jej treścią, wręcz esencją, bo każda stronica przesiąknięta jest egzotycznymi zapachami. Opisywane zarówno między wierszami, jak i w gromadzących najważniejsze informacje ramkach, zawierają się w opiniach historyków i botaników, a także unoszą znad licznych i niezwykle ciekawych przepisów kulinarnych. Ich historia sięga nieraz czasów dawno zapomnianych, a litanie nazw, jakie nadawano im przez tysiąclecia, przypominają o drodze bezustannie przemierzanej przez śródziemnomorskiego człowieka, tak w czasie, jak i przestrzeni.

Kumin, kakao i karawana stanowi doskonałe połączenie publicystyki, rozprawy naukowej, książki kucharskiej i eseju. Wśród daktylowych palm, orientalnych bazarów, wśród piasku pustyni i nad brzegiem morza przypomina, że to, co jemy, karmi nie tylko nasze ciało, ale i umysł. Smaki Śródziemnomorza w każdym kęsie skrywają bowiem długą i fascynującą historię.

Gary Paul Nabhan, Kumin, kakao i karawana – odyseja aromatyczna, tłum. Barbara Gutowska-Nowak, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2016

________________________

Obszerny artykuł na temat śródziemnomorskich aromatów znajdą Państwo w Lente#02 (do zamówienia tutaj: klik).