podróże sprawdzone adresy styl życia lente znaczy powoli

Hammam Al Andalus. W objęciach wody

Julia Wollner

Po dwóch godzinach w andaluzyjskim hammamie człowiek czuje się jak nowo narodzony: zrelaksowany dzięki masażom i kąpieli, zachwycony przepięknymi wnętrzami w tradycyjnym lokalnym stylu, ukojony ciszą i pluskiem wody.

Moje regularne wyjazdy do Andaluzji trudno uznać za wyciszające. Towarzyszą mi zwykle moje rozbrykane córeczki, śródziemnomorski – a więc gadatliwy! – mąż i duża ilość głośnych piosenek flamenco. Na miejscu czekają rodzice, którzy chóralnie pragną opowiadać mi o wszystkim, czego nie mogłam być świadkiem, mieszkając kilka tysięcy kilometrów od nich. Kiedy mam wrażenie, że głowa puchnie mi już jak balon, wsiadam w samochód i pędzę do swojej osobistej świątyni relaksu.

Jest nią od kilku lat arabska łaźnia w Maladze, należąca do ekskluzywnej sieci Hammam Al Andalus (podobne ośrodki znajdują się w Madrycie, Granadzie i Kordobie). W samym sercu miasta, przy Plaza de los Mártires, czeka na nas SPA, o jakim wcześniej mi się nie śniło.

Wejście do hammamu w Maladze. Fot. Julia Wollner
Wejście do hammamu w Maladze. Fot. Julia Wollner

W hammamie najbardziej zachwycają orientalizujące, andaluzyjskie wnętrza, atmosfera intymności i cisza przerywana delikatnym pluskiem wody. Oferta łaźni jest tradycyjna i skromna – nie znajdziemy tu setek zabiegów upiększających oferowanych przez inne ośrodki. Skorzystać możemy z tradycyjnej kąpieli, relaksującego masażu z użyciem naturalnych olejków aromatycznych (do wyboru: jaśminowy, różany, lawendowy i bursztynowy) lub mocnego peelingu całego ciała ostrą rękawicą zwaną kese. Sesję najlepiej zarezerwować przynajmniej dzień wcześniej przez internet.

 

Hammam Al Andalus, fot.: materiały prasowe

Jeśli zdecydujemy się na masaż i/lub peeling, na wizytę w hammamie zarezerwować trzeba około dwóch godzin. W czasie spędzonym poza pomieszczeniem zabiegowym korzystać można z basenów z zimną, ciepłą i gorącą wodą, odwiedzić saunę lub odpocząć w strefie relaksu, gdzie czeka na nas pyszna herbata z miętą oraz tradycyjne gry planszowe.

Hammam Al Andalus, fot.: materiały prasowe
Hammam Al Andalus, fot.: materiały prasowe

Wizytę w Hammamie Al Andalus polecam serdecznie wszystkim miłośnikom pięknych wnętrz, imponującej architektury, relaksujących rytuałów i ciszy, która pozwala zregenerować nadwątlone siły.

Strona www: hammamalandalus.com
Hammam Al Ándalus Baños Árabes Málaga, Plaza de los Mártires Ciriaco y Paula, 5, 29008 Málaga, Hiszpania