artykuły kultura kino

Izraelskie seriale, które warto obejrzeć

Ula Rybicka

Seriale, które już na dobre zadomowiły się w kulturze popularnej, przestały pełnić wyłącznie funkcję rozrywkową i oferują widzom jakościowy sposób spędzania wolnego czasu. Choć telewizyjna fabuła nigdy nie zastąpi tej literackiej, to warto poświęcić jej chwilę uwagi.

Rosnąca popularność seriali bez wątpienia przekłada się na ich jakość, dzięki czemu możemy cieszyć się produkcjami na naprawdę wysokim poziomie. W poniższym zestawieniu proponuję najciekawsze seriale fabularne opowiadające o Izraelu, które znajdują się na dostępnych w Polsce platformach internetowych. Zauważalny wzrost zainteresowania serialami akurat z tego kraju wiąże się zapewne ze specyfiką życia na Bliskim Wschodzie – zarówno tradycyjne żydowskie życie, jak i współczesne konflikty Izraela wzbudzają ciekawość i przykuwają uwagę. Na pewno nie bez znaczenia jest też to, że Naród Księgi snuje doskonałe opowieści… nie tylko na kartach książek.

Sztetl Shtisel

Shtisel jako jedna z pierwszych produkcji poświęconych religijnemu życiu w Izraelu zainteresował tak szerokie grono odbiorców. Jego akcja toczy się w jerozolimskiej dzielnicy Geula, zamieszkanej głównie przez ultraortodoksyjnych Żydów. Podglądanie ich (nie)codziennego życia, do którego w innych okolicznościach nie mamy dostępu, jest na pewno czynnikiem decydującym o popularności serialu. Główny bohater, grany przez jednego z najbardziej rozpoznawalnych izraelskich aktorów młodego pokolenia, Michaela Aloniego, w gruncie rzeczy jest everymanem. To bohater o uniwersalnych cechach, z którym widzowie mogą się utożsamić, choć jego życie wyznacza niezachwiany od wieków rytm tradycji i prawa religijnego.

Serial można obejrzeć na Netfliksie.

 

 


Konflikt i kontrowersje

Nasi chłopcy to najlepszy izraelski serial, jaki do tej pory oglądałam. Oparty na faktach obraz doskonale ukazuje demony współczesnego Izraela i wyniszczający konflikt izraelsko-arabski. Serial opowiada o wydarzeniach z 2014 roku, skupiając się na śledztwie dotyczącym zabicia arabskiego chłopca, które było odpowiedzią na wcześniejsze porwanie i zamordowanie trzech żydowskich nastolatków. Pośród części izraelskich widzów obraz wywołał kontrowersje, ponieważ według nich zbyt jednostronnie przedstawia konflikt i skupia się na terroryzmie żydowskim, tym samym ignorując arabski. W doskonałej roli śledczego Szin Bet po raz pierwszy na ekranie wystąpił reżyser filmowy Shlomi Elkabetz, brat zmarłej niedawno ikony izraelskiego kina, Ronit Elkabetz.

Serial można obejrzeć na HBO GO.

 

Nie pragnie pokoju

Fauda jest jedną z najbardziej popularnych izraelskich produkcji, więc nie będzie przesadą, jeśli nazwę ten serial kultowym. Jego światowy sukces został dodatkowo przypieczętowany zestawieniem „The New York Timesa”, w którym uznano Faudę za jeden z najlepszych seriali 2017 roku. Obraz opowiada o konflikcie izraelsko-arabskim, a dokładniej – o agentach służb specjalnych walczących z terrorystami Hamasu. Tu, odwrotnie niż w Naszych chłopcach, zagraniczni recenzenci zarzucili twórcom serialu jednostronność i ukazanie tylko izraelskiej perspektywy w konflikcie bliskowschodnim. Serial trzyma w napięciu i jest pełen zwrotów akcji, a główni bohaterowie wzbudzają wiele – czasem sprzecznych – emocji. W rolę Dorona, agenta, który po latach wraca na służbę, wcielił się jeden z twórców serialu, Lior Raz.

Serial można obejrzeć na Netfliksie.


Męska przyjaźń

When Heroes Fly to niemal przygodowa opowieść o czwórce znajomych, którzy przed laty służyli razem w wojsku. Wojenna trauma z jednej strony połączyła ich losy, a z drugiej strony jest ciągłym przedmiotem konfliktu. Ekranizacja powieści Amira Gutfreunda opowiada o kolejnej misji, na którą samozwańczo wyruszają bohaterowie. By odnaleźć kobietę uznawaną do tej pory za zmarłą, udają się do Ameryki Południowej, gdzie rozgrywa się dominująca część akcji serialu. Obraz ciekawie portretuje życiorysy młodych mężczyzn, którzy muszą poradzić sobie z zespołem stresu pourazowego jako konsekwencji obowiązkowej służby wojskowej. W porównaniu z innymi izraelskimi produkcjami jest to stosunkowo lekki i nieprzytłaczający serial z bardzo dobrze obsadzonymi głównymi rolami.

Serial można obejrzeć na Netfliksie.

 

Ultraucieczka

Choć Unorthodox nie porusza tematu życia w Izraelu, ale przedstawia życie w diasporze, to warto o nim wspomnieć choć na marginesie. Produkcja, która spotkała się z wielkim entuzjazmem wśród widzów, powstała na podstawie książki opartej na doświadczeniach życiowych Debory Feldman i opowiada o ucieczce bohaterki z ruchu chasydzkiego Satmar. Miniserial pokazuje ucisk kobiet i duchotę życia w zamkniętej ultraortodoksyjnej społeczności, gdzie każdy aspekt życia regulowany jest przez prawo religijne. Warto poznać zarówno tę, jak i inne historie pokazujące niepopularne do tej pory zakamarki żydowskiego życia.

Serial można obejrzeć na Netfliksie.