styl życia

Jak zmieniają się wzorce męskości na świecie? Spojrzenie na Włochów i Izraelczyków

Julia Wollner

Czym jest dzisiaj męskość? Temat ten powraca w moich rozmowach z przyjaciółkami; pojawia się także nieustająco w debacie publicznej. I choć nikt nie podał jeszcze trafnej definicji, to wiadomo jedno – coś się zmienia, i to na całym świecie, w tym we Włoszech i Izraelu.

Italia – ojczyzna macho, ojców chrzestnych i namiętnych kochanków. To właśnie na południu Europy, gdzie społeczeństwo od wieków opierało się na patriarchacie, doszło w ostatnich latach do największego kryzysu tradycyjnego modelu męskości. Przeciętny Włoch coraz częściej czuje się niepewny i zdezorientowany – marzy o odzyskaniu męskiej hegemonii. Izraelczycy w międzyczasie wybuchają śmiechem, słysząc, że w USA wprowadzono właśnie nakaz montowania przewijaków dla niemowląt w męskich toaletach. W Izraelu od lat wiszą w każdej prawie łazience, bez względu na to, czy oznaczona jest kółkiem, czy trójkątem.

We wszystkich wypowiedziach moich rozmówców powtarza się kwestia wychowania: pokolenie dzisiejszych 30-latków w naturalny sposób przejęło nowe wzorce


Czytaj ciąg dalszy artykułu w magazynie “Zwierciadło”: klik