artykuły kultura książki

Katarzyna Marciniak, Mitologia grecka i rzymska. Spotkania ponad czasem

Julia Wollner

Od przedstawień w malarstwie, rzeźbie, teatrze i muzyce po popularne powieści, teledyski, gry komputerowe i kinowe przeboje, autorka pokazuje, że obecność śródziemnomorskich mitów w naszym "dzisiaj" jest silna, istotna, nierzadko zaskakująca, a często także piękna.

Mity to ludzie, ich bolączki, radości, wzloty i upadki. Dzień powszedni, który leży u podstaw naszego doświadczenia, i święto, które je ubogaca. Mity to pytania o tajemnice życia, rozpaczliwa próba zrozumienia złożoności świata i wreszcie – istne perpetuum mobile obdarowujące nas niewyczerpywalną mnogością odpowiedzi.

Katarzyna Marciniak przybliża je współczesnemu czytelnikowi, proponując nowe, fascynujące podejście do starożytnych legend: szukanie ich w naszej codzienności. Przedstawia to, co dotychczas pozostawało na marginesie ogólnie dostępnych opracowań: recepcję mitów od antyku po XXI stulecie, ukazując starożytność tak, jak w Lente kochamy najbardziej: jako doświadczenie, w którym wszyscy uczestniczymy, choć nie zawsze mamy tego pełną świadomość. Od przedstawień w malarstwie, rzeźbie, teatrze i muzyce po popularne powieści, teledyski, gry komputerowe i kinowe przeboje, autorka pokazuje, że obecność śródziemnomorskich mitów w naszym “dzisiaj” jest silna, istotna, nierzadko zaskakująca, a często także piękna.

Ta przepięknie wydana książka o niezwykle bogatej treści, do której wracać można wielokrotnie, pokazuje, że antyk to doświadczenie kulturowe, w którym uczestniczy bez wyjątku każdy z nas. Zapraszamy do zakupu albumu w naszym sklepie: tutaj.

W rzeczywistości, w której głód spotkań stał się szczególnie dotkliwy, książka Katarzyny Marciniak zaspokoi go tak, jak tylko wyborna lektura potrafi. Ten pięknie wydany album zachwyca oprawą graficzną – starannie wybranymi ilustracjami, wysokiej jakości drukiem, czytelnym układem kompozycyjnym – i pasjonującą treścią, zapraszając na wielorakie spotkanie. Poznajemy bliżej dawnego człowieka Śródziemnomorza, ale i samych siebie; stajemy twarzą w twarz z kolebką naszej kultury i z jej najnowszymi, jakże różnorodnymi przejawami. Spotykamy mitycznego posłańca Hermesa-Merkurego, ale i charyzmatycznego wokalistę zespołu Queen, który, z wyboru, nosił to samo nazwisko; przypominamy sobie pracowity żywot Herkulesa i przemierzamy ulice Nowego Jorku z wcielającym się w niego Arnoldem Schwarzeneggerem.

Jak pisze wydawca, mity inspirują, dostarczają estetycznej przyjemności, dają poczucie wspólnoty i świadomość korzeni. W czasach dotkniętych kryzysem tożsamości, pozwalają śmiało patrzeć w przyszłość. Ja przypomnę, że, zgodnie ze słowami Martina Bubera, całe prawdziwe życie jest spotkaniem. Mity są jego nieodłączną częścią.

Katarzyna Marciniak, Mitologia grecka i rzymska. Spotkania ponad czasem, Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., Warszawa 2021