artykuły kultura książki

Khaled Hosseini, Modlitwa do morza

Julia Wollner

Dlaczego pisze się i wydaje książki? Powody można wyliczać w nieskończoność. W wypadku Modlitwy do morza było to pragnienie zwrócenia uwagi na tragedię wojny i wykonania gestu solidarności z ofiarami konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie. Khaled Hosseini, autor licznych bestsellerów, w kilkudziesięciu zaledwie zdaniach opowiada tu o losach trzyletniego syryjskiego chłopca, zaś Wydawnictwo Albatros całkowity zysk ze sprzedaży publikacji przekazuje na cele charytatywne.

Aylan Kurdi miał zaledwie 3 lata, gdy wraz z matką i bratem utonął w Morzu Śródziemnym. Zdjęcia dziecka obiegły światowe media; dedykowano mu piosenki i wiersze, a w grudniu 2015 roku w jednym z madryckich kościołów odsłonięto szopkę, w której  Dzieciątko Jezus miało rysy tragicznie zmarłego dziecka-uchodźcy.

Hosseini, amerykański pisarz afgańskiego pochodzenia, w swoich świetnie przyjmowanych przez publiczność powieściach (wspomnijmy chociaż Chłopca z latawcem) niejednokrotnie poruszał tematykę kryzysu migracyjnego. Dotychczas decydował się jednak na rozbudowaną fabułę. W najnowszej książce takowej nie znajdziemy – jest to bowiem króciutka historyjka, monolog ojca chłopca, pięknie zilustrowana przez londyńskiego artystę Dana Williamsa. Można potraktować ją jako uświadamiającą lekturę dla dzieci, można uczynić z niej punkt wyjścia do refleksji nad tragedią, która wciąż trwa i obciąża sumienia nas wszystkich.

 

Modlitwa do morza to, jak napisał sam autor, hołd złożony milionom rodzin, które przez wojnę  zmuszone zostały do opuszczenia swoich domów. Pokłon wobec uciekających przed prześladowaniami i ogniem, który w zgliszcza obraca wszystko poza pamięcią. Sięgając po tę lekturę, czynimy drobny gest, który przyczyni się być może do tego, by jej płomień pozostał jak najdłużej jasny i silny.

 

POMÓŻ I TY!
Kupując książkę, wspierasz edukację dzieci uchodźców! Całkowity zysk ze sprzedaży książki polski wydawca – WYDAWNICTWO ALBATROS – i dystrybutor – FIRMA KSIEGARSKA OLESIEJUK – przekażą Stowarzyszeniu „Za Rzeką Krzną”, prowadzącemu szkołę podstawową w Berezówce.

W szkole uczą się dzieci polskie oraz dzieci, które przebywające w ośrodkach dla osób ubiegających się o status uchodźcy. W roku szkolnym 2018/2019 podejmie naukę 35 cudzoziemców i 26 polskich dzieci*. Od roku 2009 w szkole w klasach I-VI i oddziale przedszkolnym uczyło się 300 cudzoziemców.

Projekt realizowany jest we współpracy z Agencją ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

 

Khaled Hosseini, Modlitwa do morza, tłumaczyła Marzena Wasilewska, Wydawnictwo Albatros 2018