Uwaga! Trwa obecnie wdrażanie nowej wersji strony. Za ewentualne trudności w działaniu przepraszamy.
artykuły kultura sztuki piękne książki

Martin Kemp, Mój Leonardo. Pięćdziesiąt lat rozsądku i szaleństwa w świecie sztuki i poza jego granicami

Julia Wollner

Książka Kempa to fascynującą opowieść i zaproszenie do spotkania.

Kilka dni temu, na zlecenie jednego z czasopism, przeprowadzałam wywiad z Jarosławem Mikołajewskim, notabene miłośnikiem Leonarda da Vinci. W nawiązaniu do książki Mikołajewskiego poświęconej Zuzannie Ginczance, rozmawialiśmy o fascynacjach dawno nieżyjącymi postaciami. Podążanie ich śladami, próba zrozumienia losów i poczynań, wreszcie – emocji i przeżyć, ktoś nazwał niedawno stalkingiem historycznym. Ten nieprzyjemny termin – wszak poświęcanie uwagi wielkim z przeszłości nie czyni im najmniejszej krzywdy – kryje w sobie piękną treść, którą mój mistrz określił mianem “przejęcia”. Z takiego przejęcia wypływa też świetna książka Martina Kempa, opublikowana niedawno przez Wydawnictwo Arkady, a poświęcona jednemu z największych geniuszy w historii.

Martin Kemp jest angielskim historykiem sztuki i jednym z najwybitniejszych znawców twórczości Leonarda Da Vinci, któremu poświęcił większą część swojej kariery zawodowej. W osobistej książce Mój Leonardo opowiada o 50 latach spędzonych z artystą i wypełnionych pracą nad jego dorobkiem, do której mocy dostarczała i dostarcza niezwykła pasja, rodzaj adoracji, ale także przekonanie, że – jak w rozmowie ze mną określił to Mikołajewski – my wszyscy, ludzie w ogóle, jesteśmy do siebie bardziej podobni, niż nam się wydaje.

 

 

Każdy rozdział opowieści poświęcony jest konkretnemu arcydziełu Da Vinciego. Zagadnienia związane z atrybucją prac, analiza techniczna, interpretacje ekspertów przeplatają się z historiami z życia Leonarda i samego Kempa, który przedstawia swoją biografię na tle świetnych malowideł. Całość tworzy fascynującą opowieść i zaproszenie do spotkania. Może i Was zaprowadzi ono do “przejęcia”?

Martin Kemp, Mój Leonardo, Pięćdziesiat lat rozsądku i szaleństwa w świecie sztuki i poza jego granicami, tłumaczyła Sonia Jaszczyńska, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2020

 

UWAGA! KONKURS!

Dzięki uprzejmości wydawcy, mam dla Was trzy egzemplarze książki Mój Leonardo oraz dwa egzemplarze książki Encyklopedia Sztuki. Leonardo Da Vinci. Z radością przekażę je wybranym przeze mnie osobom, które zostawią pod niniejszym artykułem ciekawy komentarz stanowiący rozwinięcie myśli: “Mój Leonardo…”.

Ogłoszenie wyników nastąpi na naszym fanpage’u w dniu 27 stycznia 2020r. Miłej zabawy!

Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest tutaj: Regulamin konkursu Mój Leonardo