artykuły podróże sprawdzone adresy styl życia

Najlepsze kawiarnie w Maladze

Uri Wollner

Moje ukochane miasto Malaga stało się ostatnio jedną z ulubionych turystycznych met dla tysięcy Polaków. Jako miłośnik aromatycznych ziaren z radością podpowiem Ci, gdzie w andaluzyjskiej metropolii napijesz się najlepszej kawy.

O hiszpańskiej kawie trzeba wiedzieć jedną rzecz, która sprawia, że albo się ją kocha, albo nienawidzi. Chodzi o starą, tradycyjną metodę wypalania ziaren, której historia związana jest z II wojną światową. Podobno między jednym a drugim bombardowaniem nie było czasu, aby spokojnie i długo wypalać ziarna, w związku z czym dodawano do nich odrobinę cukru, które tworzą rodzaj glazury. El café torrefacto charakteryzuje się charakterystycznym, jakby przypalonym smakiem, i potrafi nie zestarzeć się przez lata. Minęły dziesięciolecia, a Hiszpanie nadal właśnie taką kawę lubią najbardziej.

Malaga jest niezwykle kolorowym miastem pełnym kawiarni, restauracji, winiarni i innych lokali. Fot. Julia Wollner
Malaga jest niezwykle kolorowym miastem pełnym kawiarni, restauracji, winiarni i innych lokali. Fot. Julia Wollner

Co jednak, jeśli jesteśmy miłośnikami północnoeuropejskich kawiarni i serwowanych w nich lekkich kaw o kwiatowym body? Co, jeśli tęsknimy za aeropressem i chemexem? Dwa najbardziej odpowiednie adresy znajdziecie poniżej.

Bertani Café

Ja, moja córka i Laura z Bertani
Ja, moja córka i Laura z Bertani

Królową tego miejsca jest Laura, największa znawczyni kawy w całej Andaluzji. W swoim maleńkim lokalu dzieli się miłością do aromatycznych ziaren zarówno z tubylcami, jak i przyjezdnymi. Jeśli lubisz podyskutować o wyższości espresso nad cappuccino – musisz tam zajrzeć!

Calle San Juan, 40, 29005 Málaga

 

Mia Coffee Shop

Moje dziewczyny pod kawiarnią Mia, w drodze do hammamu – gdy one się moczą, ja delektuję się kawą.
Moje dziewczyny pod kawiarnią Mia, w drodze do hammamu – gdy one się moczą, ja delektuję się kawą!

Kolejny niewielki lokal z wielką miłością do kawy, którą właściciele samodzielnie wypalają, zdobywając za to liczne nagrody. Tuż obok czeka egzotyczny hammam i relaks w orientalnym otoczeniu, po którym filiżanka wzmacniającego napoju będzie jak znalazł.

Plaza de los Mártires Ciriaco y Paula, 4, 29008 Málaga

 

Dla tych, którzy chcą poznać lokalny koloryt i zobaczyć, jaką kawę pijają najchętniej mieszkańcy Malagi, ciekawe będą dwa inne miejsca.

Café Central

Fot. Julia Wollner
Fot. Julia Wollner

W tej największej kawiarni w Maladze wystrój nie zmienił się od dziesiątek lat, podobnie, jak dostawca samych ziaren. I choć zdecydowanie nie jest to lokal związany z kawową trzecią falą, to nadal pozostaje obowiązkowym punktem na mapie miasta.

Plaza de la Constitución, 11, 29005 Málaga

 

Casa Mira

Casa Mira to ulubiona lodziarnia mieszkańcow Malagi, w której serwuje się także najlepszy w mieście turrón oraz lody o tym smaku. Miłośnicy kawy powinni zamówić przepyszną blanca y negro – mrożoną kawę z domową bitą śmietaną. Nie ma nic wspólnego z kawą speciality, ale… jest to najlepsza non-speciality, jaką piłem w tym regionie!

Nie, nie znam tej pani na zdjęciu, ale ładnie zapozowała!
Nie, nie znam tej pani na zdjęciu, ale ładnie zapozowała!

Calle Marqués de Larios, 5, 29015 Málaga

 

Czytaj także: Pyszne śródziemnomorskie kawy – od hiszpańskiej bombón do tunezyjskiej z wodą różaną