podróże sprawdzone adresy

Neapol z dziećmi – 5 propozycji

Julia Wollner

Neapol na niektórych robi wrażenie miasta nieprzyjaznego. Z całą pewnością trudno uznać go za oazę spokoju, jednak panujący w nim chaos można oswoić, a intensywność doznań, które zapewnia, zachwyci odwiedzających w każdym wieku – pod warunkiem, że będziemy na mocne wrażenia otwarci! Młodzi podróżnicy są tacy z zasady. Oto adresy, które powinny przypaść im do gustu – sprawdzone na moich latoroślach!

 

Moje córki uwielbiają Neapol, w którym bywamy regularnie przynajmniej raz na dwa lata. Mają już swoje ulubione zakątki i ukochane lodziarnie; z radością wracają do niektórych zabytków i wyczekują wizyt w muzeach. Oto miejsca, do których zaglądają najchętniej.

 

  1. Królestwo dzieci: Ospedale delle bambole

Szpital dla lalek, znajdujący się w ścisłym centrum miasta, z wejściem od podwórza niezwykłej urody, to obowiązkowy przystanek dla rodzin z dziećmi. Ta prawdziwa mini-klinika, działająca nieprzerwanie od XIX wieku, pozwala wrócić myślami do czasów dzieciństwa, a także dostarcza pretekstu do rozmowy o zdrowiu, anatomii czy dbaniu o przedmioty. Więcej informacji o tym miejscu znajdziecie tutaj.

Ospedale delle bambole
W Ospedale delle bambole czekają na nas setki lalek

 

  1. Zwiedzanie: stacje metra, szopki na Spaccanapoli i eksperymenty księcia Raimonda

 

Neapol najlepiej zwiedzać na piechotę, odczuwając go wszystkimi zmysłami. W razie drobnego kryzysu można posiłkować się metrem, które dojeżdża we wszystkie najważniejsze punkty miasta, a do tego dostarcza dodatkowych wrażeń estetycznych. Najsłynniejszą stacją jest bez wątpienia Stazione Toledo, zaliczana do najpiękniejszych na świecie; moja rodzina najbardziej lubi przystanek Garibaldi, zaprojektowany przez architekta Dominique’a Perraulta. Uwielbiamy znajdujące się tam futurystyczne schody i instalacje Michelangela Pistoletta.

Neapolitańskie sklepy, szczególnie te na starówce, mogą wydać się zaczarowane
Neapolitańskie sklepy i warsztaty, szczególnie te na starówce, mogą wydać się zaczarowane

Siły zdecydowanie warto oszczędzić na spacer po starówce i uliczkach wypełnionych warsztatami artystów tworzących słynne neapolitańskie szopki. Najwięcej z nich znajduje się na via San Gregorio Armeno. Cała okolica Spaccanapoli, czyli wąskiej, prostej ulicy przecinającej neapolitańską starówkę, wypełniona jest także sklepikami z miejscowym rękodziełem. Maluchy będą zachwycone opowieściami o przynoszących szczęście czerwonych rożkach (cornetti napoletani) i innych amuletach, w produkcji których stolica Kampanii przoduje od stuleci.

Wejście do Cappella Sansevero
Wejście do Cappella Sansevero

Starsze dzieci warto zabrać do kaplicy Sansevero na via Francesco de Sanctis 19. W ramach zwiedzania podziwiać będziemy mogli zachwycającą rzeźbę autorstwa Giuseppe Sanmartina, która przedstawia Chrystusa spowitego w całun – w moim odczuciu najpiękniejsze dzieło sztuki w Neapolu. Dreszcz grozy poczujemy, oglądając eksponaty związane z działalnością księcia Raimonda di Sangro – wynalazcy i alchemika. Według legend, to on, wykorzystując swą znajomość tajemniczych substancji, zamienił w marmur prawdziwy całun okrywający wspomnianą rzeźbę. Bardziej przerażają jednak inne opowieści, wedle których modele anatomiczne należące do księcia, dziś zgromadzone w kaplicy, to tak naprawdę ciała służących artystokraty, w które wstrzyknięto metalizującą substancję.

 

Wejście do miasta pod miastem – Napoli Sotterranea
Wejście do miasta pod miastem – Napoli Sotterranea

 

  1. Krok w przeszłość: Napoli Sotterranea

 

Mali odkrywcy, jeśli tylko nie boją się ciemności, docenią wędrówkę po wielokilometrowych podziemnych korytarzach miasta pod miastem – Napoli Sotterranea. Jest to niezwykłe miasto pod miastem, przez niektórych uważane za lustrzane odbicie stolicy Kampanii, przez innych – za jej prawdziwe serce. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

  

Sfogliatelle – najlepsze są właśnie tutaj!
Sfogliatelle – najlepsze są właśnie tutaj!

 

  1. Neapol na języku: lody, sfogliatelle i najlepsza pizza

 

Kalorie spalone podczas wyczerpującej wędrówki po głównym mieście Kampanii warto regularnie uzupełniać, tym bardziej, że Neapol uważany jest za jedną z kulinarnych stolic Europy. Wszak to tu narodziła się uwielbiana przez dzieci pizza! Najlepsza jest chyba w słynnym lokalu Da Michele (via Cesare Sersale 1), gdzie rozkoszom podniebienia oddawała się Julia Roberts w filmie Jedz, módl się i kochaj. Miłośnicy historii mogą też zajrzeć do Brandi (Salita S. Anna di Palazzo 1/2), gdzie, według niektórych, wymyślono tradycyjną pizzę margheritę. Za najstarszy lokal w mieście uważana jest natomiast niezła restauracja Antica Pizzeria Port’Alba (Via Port’Alba 18). Większość miłośników włoskiej kuchni uważa, że jest to wręcz najstasza pizzeria na świecie.

Antica Pizzeria Port'Alba
Antica Pizzeria Port’Alba

 

Na zimne desery warto wybrać się do obleganej przez tubylców i turystów lodziarni Casa Infante na via Toledo 258. Jedno ze śniadań warto zaś spożyć w prawdziwie neapolitańskim stylu, udając się na najlepsze lokalne sfogliatelle, czyli regionalny przysmak w postaci ciastek z ricottą i skórką pomarańczową. Każdy neapolitańczyk potwierdzi, że najlepsze podają u Fratelli Attanasio przy Vico Ferrovia, przy dworcu kolejowym.

siedmioletnia Tullia szaleje w Pompejach
siedmioletnia Tullia szaleje w Pompejach

 

  1. Pompeje, Herkulanum i niezwykłe muzea

 

Moje córki uwielbiają historię starożytną, więc zwiedzanie Pompejów i Herkulanum zaliczają do ulubionych włoskich atrakcji; nie trzeba jednak być miłośnikiem antyku, aby docenić swoisty skok w przeszłość, jaki fundują nam parki archeologiczne w tych miejscowościach pogrzebanych przed wiekami przez Wezuwiusz. Dla małych nóżek bardziej przyjazne wydaje się przy tym Herkulanum, które jest mniejszym stanowiskiem. Podczas wizyty w miasteczku warto udać się do MAV – nowoczesnego muzeum wirtualnego przy via IV Novembre, gdzie życie sprzed wieków przybliżą nam najnowocześniejsze technologie. Rodzice docenią bardziej wizytę w Muzeum Archeologicznym w Neapolu – jednym z najpiękniejszych i najbogatszych na świecie, które, odpowiednio poprowadzeni, pokochają także najmłodsi.

 

Museo Archeologico Nazionale
Museo Archeologico Nazionale

 

Zdjęcie główne: Lia, lat 2 i pół, na neapolitańskiej ulicy
Wszystkie zdjęcia: Julia Wollner