artykuły

Odrodzenie, wiosna, Lente – uchylamy rąbka tajemnicy!

Julia Wollner

O czym przeczytacie w pierwszym numerze Lente i co znajdziecie w paczce opowiada (dość tajemniczo) redaktor naczelna - Julia Wollner.

Feniks. Mityczny ptak, który według wierzeń starożytnych ginął w płomieniach, by wkrótce odrodzić się z popiołów. Jedno z naszych pierwszych skojarzeń, gdy mowa jest o motywie odradzania; symbol brzemienny w znaczenia, śródziemnomorski klucz otwierający drzwi do Nowego, które pozostaje nierozerwalnie związane z tym, co już było.

 

Tym Nowym, świeżym, a zarazem mocno ukorzenionym, jest dziś dla nas i dla Was pierwszy, długo wyczekiwany numer magazynu-albumu Lente. Numer pełen wiosennego słońca grzejącego mocno jak na Południu, zachęcający do otwarcia kolejnego rozdziału, odszukania entuzjazmu, przywrócenia nadziei. Zerknięcia w tył tylko po to, by z nadzieją i radością ruszyć do przodu.

wiosna

POCZYTAJ, POPATRZ – czyli MAGAZYN-ALBUM

Co znajdziecie na jego barwnych stronnicach? Począwszy od okładki, odbywać będziemy spotkania z tymi, którzy zaczęli na nowo. Gosia Herba, wrocławska ilustratorka i historyk sztuki, interpretuje antyczną historię Kory, która porzuca mrok podziemi, by wrócić na ziemię, do światła. Dzieje jej odwiecznej wędrówki opowie w swym obszernym artykule Magdalena Giedrojć, a zaskakująca oprawa graficzna tekstu przypomni, że wiekowa opowieść o córce Demeter nie straciła nic ze swojej aktualności. Podobnie aktualne pozostają tajemnicza legenda o Feniksie, historia Ozyrysa czy wzruszające dzieje pięknego Adonisa, które opisuje Małgorzata Członkowska-Naumiuk. Losy ich wszystkich pamiętać będziemy, podróżując do wielokrotnie odradzającej się perły Dalmacji, Dubrownika; do ciągle upadającego i odżywającego na nowo Rzymu; do Katalonii, której dawne architektoniczne tradycje z pasją wskrzeszał Antonio Gaudi. Élan vital szukać będziemy w słynnej powieści Nikosa Kazantzakisa Grek Zorba i w lingwistycznych zmaganiach Ben Jehudy z martwym oniegdyś językiem hebrajskim. Do rozważań nad wspólnym językiem Południa, z którego wszyscy czerpiemy, zachęci nas pięknie poeta Jarosław Mikołajewski, a o tym, jak znajdować w sobie siłę do kolejnych wyczerpujących rejsów, opowie niestrudzony poszukiwacz śródziemnomorskich inspiracji – słynny malarz Rafał Olbiński. Odnowienia duszy dokonamy dzięki wyrafinowanym smakom rodem z francuskiego stołu oraz śródziemnomorskim potrawom w kolorze nadziei; o styl zadbamy dzięki inspirującej historii włoskiej projektantki mody Elsy Schiaparelli. Pić będziemy wyborną kawę z różnych stron Śródziemnomorza, która doda nam energii do podjęcia nowych wyzwań; delektować się aromatami kosmetyków, które pozwolą przywrócić skórze blask po zimie. Na stu kilkudziesięciu stronach przewijać się będą teksty o kulturze i o codziennym życiu; wywiady i felietony, słowa i obrazy. Namawiamy Was przecież do życia w stylu lente, zachęcając: poczytaj, popatrz…

 

paczka Lente

 

POCZUJ – czyli PACZKA LENTE

Chcąc zapewnić Wam możliwość doświadczenia Śródziemnomorza wszystkimi zmysłami, proponujemy zakup naszego kwartalnika wraz z towarzyszącą mu Paczką Lente. Przewiązane zieloną wstążką pudełko zawiera w sobie nietuzinkowe, śródziemnomorskie produkty i rękodzieło, inspirowane postacią legendarnego Feniksa.

Co w nim znajdziecie? Oto kilka podpowiedzi…

Starożytni pisarze twierdzili, że przed lotem do Egiptu na ołtarz słońca, Feniks “kąpał skrzydła w zapachu”. Dla wszystkich spragnionych wiosennego odrodzenia w zgodzie z naturą przyszykowałyśmy więc pewien aromatyczny produkt kosmetyczny, który ułatwi przygotowanie ciała do letniej odsłony.

 

coś dla ciała

 

Owidiusz pisał, że Feniks żywił się kroplami kadzidła i sokami z kardamonu, które pozwalały mu żyć przez długie 500 lat. Ta niezwykła informacja kazała nam umieścić w Paczce pewien orientalny przysmak, ceniony w Izraelu, Maroku i Egipcie. Zapewni on chwile rozkoszy dla podniebienia, ale także doda witalności i energii po ciemnych, zimowych miesiącach.

 

feniks

 

Słuchając Laktancjusza, który utrzymywał, że po spaleniu Feniks przybierał postać drobnego ziarenka, zaproponujemy Wam stylową oprawę dla domowej zieleni, w której obserwować będzie można wzruszający proces odradzania się natury.

 

natura

 

Pamiętając o słowach Izydora z Sewilli, który pisał, że, by dokonać przemiany, Feniks cierpliwie i spokojnie wyczekiwał wschodów słońca, poćwiczymy wspólnie umiejętność zatrzymywania chwili i świadomego wyciszenia poprzez zabawę ze sztuką, spotkanie z barwą i słowem.

 

kreatywnie

 

 

Dla tych, którym Nowe kojarzy się z niespodzianką, w Paczce Lente też coś się znajdzie…

… i niech niespodzianką na razie pozostanie.

 

Mamy nadzieję, że pierwszy numer naszego śródziemnomorskiego kwartalnika, a także towarzysząca mu Paczka Lente, będzie dla Was źródłem przyjemności, relaksu, ale przede wszystkim inspiracji. Inspiracji do podjęcia decyzji, by zacząć od nowa, by zacząć na nowo. Odrodzenie jest bowiem decyzją, którą nosimy w sobie, i którą musimy podjąć, by trwać.

JW

Zarówno magazyn, jak i Paczkę Lente zakupić można w naszym sklepie (kliknij).