artykuły podróże sprawdzone adresy

Poza czasem. Tajemnicze miejsca w Chorwacji (1)

Agnieszka Grudziąż

Chorwacja to nie tylko znane kurorty i piękne plaże, ale również wymarłe wioski, opuszczone hotele i ukryte winnice. Miejsca niedostępne, trochę zapomniane. Tajemnicze, jakby poza czasem, mogące rozbudzić wyobraźnię niejednego poszukiwacza przygód.

Istria, zielona kraina pełna malowniczych pagórków i średniowiecznych miasteczek, jest wspaniałym miejscem dla koneserów jedzenia i miłośników pięknych widoków. Od wieków związana z Italią, do tej pory zachowała liczne włoskie akcenty. Wiele tutejszych pięknych i ciut zapomnianych miasteczek turyści omijają bądź oglądają tylko zza szyby samochodu. Warto jednak zatrzymać się i poczuć klimat historii, która odcisnęła na nich tak mocne piętno.

Draguc, fot. Croq / Wikimedia
Draguc, fot. Croq / Wikimedia, CC BY-SA 3.0

Draguć

Jednym z takich miejsc jest Draguć położony w północno-zachodniej części półwyspu. Mieszka tu zaledwie kilkadziesiąt osób, a sama miejscowość wielkością przypomina wręcz pobliskie Hum – najmniejsze miasto świata, liczące mniej niż 30 mieszkańców. Draguć jest jednak mniej znany, przez co nie traci swojego niezwykłego klimatu i nadal urzeka absolutną ciszą. Nietrudno stracić tu poczucie czasu! Położony jest na wzgórzu, z którego rozpościerają się przepiękne widoki, a jego klimat doceniają filmowcy – wciągu ostatnich 40 lat nakręcono tu 9 filmów, np. Kobietę muszkietera z Nastassią Kinski i Gérardem Depardieu. W miasteczku czekają na nas wiekowe zabudowania i jedna tylko ulica oraz jeden niewielki bar, posiadający również skromne pokoje dla poszukujących noclegu. Można tu także napić się wina lub przekąsić coś skromnego.

Zamek w Momjan, fot. Gord Webster / Flickr, CC BY-SA 2.0
Zamek w Momjan, fot. Gord Webster / Flickr, CC BY-SA 2.0

Momjan

Wysokie wieże starego miasta Momjan świadczą o burzliwej historii tej okolicy. Tutejszy zamek wzniesiono w XIII wieku na klifie nad rzeką Dragonja jako fortecę. Dziś pozostały z niego tylko resztki murów, dwie wspaniałe półkolumny, portal z łukiem i wieżą. Wspaniałym pomysłem jest urządzenie pikniku w tej baśniowej scenerii. Za doliną kryją się małe jeziorka i wodospady, a okoliczne zbocza pokryte są wspaniałymi winnicami, z których słynie region. Prawdziwe cuda czekają na smakoszy: niezwykły aromat trufli, szparagów i dziczyzny z istryjskich lasów w połączeniu z cenionym lokalnym winem Muscat zapamiętacie na długo!

Opuszczony hotel
Opuszczony hotel w Kupari, fot. Robert Cutts / Flickr, CC BY-SA 2.0

Kupari

Kupari, miasto położone niedaleko Dubrownika, budzi grozę u większości turystów jako ponura pamiątka wojny domowej, która toczyła się na tych terenach jeszcze nie tak dawno temu. Nazywane jest zatoką umarłych hoteli ze względu na kompleks wypoczynkowy zbudowany za ponad miliard dolarów dla oficerów Jugosłowiańskiej Armii Ludowej, ich rodzin i najwyższych jugosłowiańskich oficjeli. Swoją prywatną rezydencję miał tu również Josip Broz Tito. W skład obiektów wchodziło siedem  hoteli: Galeb, Grand, Goričina I, Goričina II, Mladost, Pelegrin, Kupari.

Niesamowity widok całej zatoki – niegdyś pełnej turystycznych atrakcji – dziś znaczą ślady wojny. Niektórzy odważni turyści wchodzą do opuszczonych ośrodków, chcąc poczuć klimat dawnych luksusów; są też tacy, co nocują w pozostałościach budynków lub na ich dachach. Nocą miejsce przeraża, a każdy odgłos i cień pobudzają wyobraźnię. Warto wiedzieć, że obok hoteli ciągną się piękne plaże, które przyciągają odważnych śmiałków lub miejscowych, którzy chcą zaznać ciszy i spokoju.

Zdjęcie główne: zamek w Momjan, fot. Gord Webster / Flickr, CC BY-SA 2.0