artykuły podróże sprawdzone adresy styl życia kuchnia

Sprawdzone adresy: Savina Creations, Gozo (Malta)

Michał Zegar

Wyobraźcie dziś sobie – na przekór polskiej szarudze – śródziemnomorskie miasteczko wypełnione zapachem suszonych pomidorów, prażonych orzechów, winogron i czekolady. Dodajcie do tego przepiękny krajobraz z kościołem na wzgórzu, szum morza, który słychać w oddali, i serdeczne rozmowy mieszkańców na ulicach. Udało Wam się właśnie wyobrazić sobie najstarszą wioskę na maltańskiej wyspie Gozo – Xewkija.

Do tego wyjątkowego miejsca można dotrzeć, korzystając z wielu wycieczek objazdowych po wyspie Gozo. Jeśli wyyruszymy promem z portu Cirkewwa na wyspie Malta i zmierzać będziemy ku brzegom Gozo do portu Mgarr, a następnie skierujemy się do największego miasta Gozo – Victorii (Rabat), Xewkija będzie pierwszą miejscowością, w której zagościmy.

Widok na miasto Xewkija. Fot. stevekeiretsu / Flickr
Widok na miasto Xewkija. Fot. stevekeiretsu / Flickr

Powita nas śródziemnomorska zieleń i mały sklepik przy głównej drodze. U jego wrót w powietrzu unosi się zapach pomidorów suszonych na maltańskim słońcu, a gospodarze z uśmiechem witają każdego przybysza. Zapraszają w swoje niby skromne, ale przecież bogate w liczne skarby progi. W ten sposób wchodzimy do świata Savina Creations.

Ulice miasta Xewkija. Fot. stevekeiretsu / Flickr
Ulice miasta Xewkija. Fot. stevekeiretsu / Flickr

Savina Creations to manufaktura, która zajmuje się produkcją naturalnych lokalnych artykułów różnego rodzaju. Znajdziemy tam wszystko, co ziemia maltańska oferuje najlepszego – w oryginalnej i cudownej formie. Na łasucha czekają przetwory z pomidorów, sosy, oliwy, przyprawy, ciasteczka oraz rozmaite orzechy oblanych różnymi rodzajami czekolady. Na miłośników pięknych aromatów i domowego ciepła – zapachowe świeczki, wśród których na szczególną uwagę zasługują te inspirowane czterema porami roku. Melomanów zainteresują płyty z melodiami typowymi dla tej części świata (“Soundscapes of a Mediterranean Culture”), a wzrokowców – pięknie zrealizowane filmy na DVD. W ofercie Savina Creations znajdują się też tradycyjne wyroby maltańskiego rękodzieła: ceramika, drewniane akcesoria kuchenne czy haftowane tkaniny. Właściciele sklepu podkreślają, że zależy im na dopieszczeniu wszystkich zmysłów – dlatego też produkty podzielono tematycznie właśnie w zależności od bodźców, które zapewniają, każdorazowo przenosząc nas do słonecznego basenu Morza Śródziemnego.

Zrzut ekranu ze strony internetowej Savina Creations.
Zrzut ekranu ze strony internetowej Savina Creations.

Opuściwszy Xewkiję i kontynuując podróż po maleńkim Gozo, dotrzemy zapewne do stolicy, a później do symbolu wyspy – Azure Window (Lazurowego Okna). Podziwiać będziemy piękne krajobrazy, ale myślami niejednokrotnie wrócimy gdzie indziej: tam, gdzie pachniały suszone pomidory, słodkie orzechy i aromatyczne świece.

Azure Window, fot. Groundhopping Merseburg / Flickr
Azure Window, fot. Groundhopping Merseburg / Flickr

Na szczęście wiele tych wspaniałości zamówić można przez Internet. Wiedząc to, można w pełni oddać się kontemplacji natury.

O cudach natury na Malcie przeczytać można w Lente#03.