artykuły podróże styl życia design

Świąteczne światła Salerno: festiwal Luci d’Artista

Urszula Krajewska

Pierwszy raz Festiwal Luci d'Artista odbył się w Turynie w 1998 roku. Od roku 2006 organizowany jest także Salerno, gdzie świąteczne dekoracje pięknie kontrastują z południowym klimatem miasta. Każda uliczka, plac czy skwer odkrywa przed nami nowe świetlne instalacje. Tegorocznym motywem przewodnim festiwalu są "Baśnie tysiąca i jednej nocy".

Pierwszy raz Festiwal Luci d’Artista odbył się w Turynie w 1998 roku. Od roku 2006 organizowany jest także Salerno, gdzie świąteczne dekoracje pięknie kontrastują z południowym klimatem miasta. Każda uliczka, plac czy skwer odkrywa przed nami nowe świetlne instalacje. Tegorocznym motywem przewodnim festiwalu są “Baśnie tysiąca i jednej nocy”.

glowneglowne2

Salerno znajduje się zaledwie 40 min. drogi od Neapolu. Jest miejscowością atrakcyjną turystycznie o każdej porze roku, jednak od 10 lat, w sezonie zimowym, przyciąga zwiedzających przede wszystkim niezwykłymi świetlnymi dekoracjami, którymi przystrojone jest od początku listopada do połowy stycznia.

img_0994-2

Prawie każde europejskie miasto w Boże Narodzenie ubierane jest w migoczące światełka, jednak to właśnie w dwóch włoskich miastach, Turynie i Salerno, świąteczne iluminacje zyskały miano dzieł sztuki. Na południu Włoch efekt wzmocniony jest dodatkowo przez kontrast zimowych dekoracji z wąskimi uliczkami pełnymi rozwieszonego prania i egzotycznych palm.

img_1027

img_1039

W tym roku największą atrakcję w Salerno stanowi instalacja zwana Zaczarowanym Ogrodem (Giardino Incantato), który wypełniony jest postaciami z bajek. Czekają tu na nas chociażby Alicja z Krainy Czarów, Pinokio czy Piotruś Pan.

img_1072

img_1076

Po spotkaniu z nimi warto zobaczyć zjawiskowo oświetloną Katedrę św. Marii od Aniołów, a także przejść się nadmorską promenadą – tuż przy plaży także nie brakuje świetlnych atrakcji! Na kamiennej wysepce nieznacznie oddalonej od brzegu poumieszczano jaśniejące w ciemności… pingwiny.

img_1009-2katedra

pingwiny

Do najpiękniej przystrojonych zakątków miasta należy też Piazza Flavio Gioia, nad którym stworzono drugie, usiane gwiazdami niebo. Gwiezdna instalacja stanowi nawiązanie do motywu przewodniego tej edycji festiwalu.

img_1094-3

 

img_1102-2

img_1103

Szacuje się, że w zeszłym roku inicjatywa przyciągnęła do Salerno około 2 i pół miliona turystów. W związku z ogromnym zainteresowaniem, władze miasta zdecydowały się na utworzenie aplikacji mobilnej z mapką wszystkich iluminacji i narracją towarzyszącą zwiedzającym podczas spaceru.

Wszystkie zdjęcia: Urszula Krajewska