artykuły kultura książki

Święta Ziemia Marcina Gutowskiego

Julia Wollner

Gutowski zabiera nas w podróż, która burzy stereotypy. Robi to przy tym z niezwykłą delikatnością, pieczołowicie zbierając maleńkie okruchy prawdy o Izraelu ukryte w historiach ludzi: jerozolimskich chrześcijan i ultraortodoksyjnych chasydów, kibucników, palestyńskich uchodźców, Beduinów i wielu innych mieszkańców tej współczesnej wieży Babel.

Marcina Gutowskiego poznałam kilka lat temu, gdy zaprosił mnie do studia radiowej Trójki, by pogawędzić na antenie o Włoszech. Zaraz później odkryłam, że ten zapalony reporter najbardziej ze wszystkich krajów ukochał Izrael – ziemię, z której pochodzi mój mąż. Tematów do rozmowy pojawiło się więcej. Kiedy którejś wiosny spotkaliśmy się w samolocie do Tel-Awiwu, podarował mi swoją – nowiutką wówczas – książkę. Wystarczyły mi trzy dni pobytu u teściów, by przeczytać ją całą, a następnie z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że jest to najlepsza publikacja na temat Izraela, jaką miałam okazję mieć w ręku.


Marcin zabiera nas w podróż, która burzy stereotypy. Robi to przy tym z niezwykłą delikatnością, której często brakuje mi u dzisiejszych dziennikarzy. Nie ocenia, nie wartościuje. Słucha, pyta, zapisuje. Powstaje z tego materiał, który czyta się jednym tchem, i który zawiera więcej, niż tylko okruchy prawdy o Izraelu. Bo choć okruchów tych jest wiele, a każde z nich jest inne, to razem, niczym ziarnka piasku, tworzą niezwykłą, Świętą Ziemię.

 

Marcin Gutowski, Święta Ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny, Wydawnictwo Znak, Kraków 2015

 

Wzloty i upadki. Izraelskie powroty

Serdecznie zapraszamy do lektury reportażu Marcina Gutowskiego w Lente#03!