artykuły kultura sztuki piękne architektura historia książki inspiracje

Bożena Fabiani, Rzym. Wędrówki z historią w tle

Julia Wollner

W Rzymie każda rzeźba, każdy kamień mają coś do opowiedzenia, wystarczy obrócić płytę nagrobną czy schodek, zdjąć starą dachówkę, a już wyziera odległa historia – pisze w swej najnowszej książce Bożena Fabiani, zapraszając, by oswoić się z tym miastem zapisanym historią.

Nie liczę już od dawna, ile czasu spędziłam w Rzymie. Na lotniskach Fiumicino i Ciampino lądowałam zapewne setki razy; przynajmniej kilkanaście wjeżdżałam do włoskiej stolicy autem. Okrągły rok tam mieszkałam; w wyobraźni byłam kolejne tysiące razy. I prawie tyle samo książek o Rzymie przeczytałam.

 

O ile każdy pobyt w Wiecznym Mieście jest ciągle fascynujący, inspirujący i inny, o tyle ciężko jest o takową lekturę. Autorzy albo popadają w egzaltację, albo próbują stworzyć wyczerpujący portret miejsca, które samo wyczerpania nie znosi. Bronią się nieliczne publikacje, które w stanie są sprostać tej najważniejszej być może rzymskiej cesze.

Jestem dumna, że renesansowa kotwica nakreślona przez Aldusa Manucjusza znalazła się na okładce tej właśnie książki, przypominając, że "Lente" jest patronem medialnym publikacji.
Jestem dumna, że renesansowa kotwica nakreślona przez Aldusa Manucjusza znalazła się na okładce tej właśnie książki, przypominając, że “Lente” jest patronem medialnym publikacji.

 

Najnowsza propozycja wydawnictwa PWN firmowana nazwiskiem dr Bożeny Fabiani cieszy niczym kolejna wyprawa do Wiecznego Miasta: przypomina znane już, ukochane szlaki, ale przede wszystkim pokazuje nowe; prowadzi w miejsca mało uczęszczane, drogami, których świadomi są tylko nieliczni. Podzielony na 15 wędrówek tekst obfituje w ciekawostki, informacje o najnowszych odkryciach naukowych oraz – co wyjątkowo cenne – ciekawą, autorską ich interpretację.

 

Fabiani w swej opowieści niejednokrotnie odwołuje się do słynnych – i moich ukochanych! – słów Jana Parandowskiego, który podkreślał, że każdy ma taki Rzym, na jaki zasługuje. Autorka zasłużyła najwidoczniej na Rzym olśniewający, intrygujący i przebogaty w historie. Dzięki jej hojności, może stać się on także Waszym udziałem. Koniecznie skorzystajcie!

 

Bożena Fabiani, Rzym. Wędrówki z historią w tle, PWN, Warszawa 2018

 

Z radością zapraszamy Was do udziału w konkursie, w którym wygrać można jeden z 3 egzemplarzy książki!