artykuły kultura sztuki piękne podróże sprawdzone adresy styl życia design

Ilias Lalaounis Jewelry Museum (ILJM): od starożytnej Krety do chromosomów

Julia Wollner

U stóp Akropolu podziwiać można biżuterię antycznych elegantek i celtyckich królewien. Grecki jubiler Ilias Lalaounis inspiracji szukał jednak nie tylko w historycznych kronikach; wśród jego projektów znajdziemy także nowoczesne i zaskakujące wzory, jak chociażby... kolczyki w kształcie plemników.

Grecka biżuteria, zarówno ta antyczna, prezentowana w muzeach, jak i współczesna, którą nabyć można u lokalnych złotników, charakteryzuje się zwykle wielką urodą. Długie stulecia obcowania z drogocennymi kruszcami, przywiązanie do ponadczasowych wzorów przy jednoczesnym otwarciu na nowe formy i barwy sprawiają, że w Grecji nietrudno jest stracić głowę (i pieniądze) dla kolczyków, naszyjników czy bransolet.

Naszyjnik z kolekcji hellenistycznej I. Lalaounisa
Naszyjnik z kolekcji hellenistycznej I. Lalaounisa

Co ciekawe jednak, w całej Helladzie działa tylko jedno muzeum biżuterii. Zgromadzone w nim zbiory zaprojektował wybitny twórca, Ilias Lalaounis – reprezentant czwartego pokolenia rodziny złotników pochodzącej z Delf. Jego prace znane są na całym świecie – tworzył projekty na potrzeby produkcji filmowych, a także dla amerykańskiej i europejskiej śmietanki towarzyskiej (chociażby dla Jackie Kennedy Onassis). Dziś najważniejsze z nich oglądać można w ramach kameralnej ekspozycji dostępnej tuż u stóp południowego zbocza Akropolu.

ILJM EXTERIOR VIEW
Wejście do ILJM przy ulicy Kallisperi w Atenach

Podzielona na kategorie chronologiczne wystawa nie tylko prezentuje przekrój prac jubilera, ale także podsumowuje historię biżuterii na przestrzeni tysiącleci. Jakie wzory drogie były elegantkom mykeńskim, a jakie bizantyjskim? Co nosiły szykowne mieszkanki antycznej Krety, co kobiety Wikingów, a co szlachetnie urodzone Arabki? Tego wszystkiego można dowiedzieć się, podziwiając eksponaty w muzeum znanym ateńczykom jako ILJM.

Eksponat z kolekcji "Paleolit – neolit"
Eksponat z kolekcji “Paleolit – neolit”

Jak to z artystami bywa, inspirację znajdują oni wszędzie – nie inaczej stało się w przypadku Lalaounisa. Obok dalekich kontynentów i odległych epok, grecki twórca szukał natchnienia w świecie odkryć naukowych, laboratoriów i cudów biologii. Powstałe w ten sposób projekty należą do najbardziej zwracających uwagę. Przed gablotami z kolekcją DNA, Chaos&Mikrokosmos gromadzą się największe grupy zwiedzających – nieczęsto ogląda się przecież bransolety chromosomów czy kolczyki w kształcie plemników. W połączeniu z historycznymi formami tworzą one fascynującą, iskrzącą złotem biżuteryjną mieszankę, którą zdecydowanie warto zobaczyć podczas wycieczki do greckiej stolicy.

Naszyjnik z kolekcji "Motion in space" ("Ruch w kosmosie")
Naszyjnik z kolekcji “Motion in space” (“Ruch w kosmosie”)

 

Adres: Ilias Lalaounis Jewelry Museum (ILJM), Kallisperi, Athina 117 42, Grecja

Za zdjęcia dziękujemy ©ILJM.