książki

Julia Wollner o książce Liwia. Matka bogów na portalu naTemat

Julia Wollner

Mniej więcej w tym samym czasie, co wielka międzynarodowa telewizja, po biografię Liwii Druzylli sięgnął polski pisarz Michał Kubicz, autor serii powieści o starożytnym Rzymie.

Liwia Druzylla, pierwsza rzymska cesarzowa, po 2000 lat wraca do centrum uwagi. Powieściopisarze coraz częściej sięgają po jej niezwykłą biografię, a znana telewizyjna platforma wyprodukowała właśnie serial jej poświęcony – notabene, w rolę patrycjuszki wcieliła się pochodząca z Polski aktorka Kasia Smutniak.

W Wiecznym Mieście, przy via dei Fori Imperiali, stanął z tej okazji polistyrenowy pomnik Liwii; na jego cokole widnieje napis: L’Imperatrice tra gli imperatori – “Cesarzowa wśród cesarzy”. Figura ma oczywiście na celu promocję telewizyjnego cyklu, jednak przy odrobinie otwartości na refleksję może również dać sporo do myślenia. O tym jednak za chwilę.

Książka Liwia. Matka bogów jest do nabycia w naszym sklepie pod tym linkiem
Książka Liwia. Matka bogów jest do nabycia w naszym sklepie pod tym linkiem

Mniej więcej w tym samym czasie, co wielka międzynarodowa telewizja, po biografię Liwii Druzylli sięgnął polski pisarz Michał Kubicz, autor serii powieści o starożytnym Rzymie. Stanowią one ewenement na polskim rynku wydawniczym, gdzie, mimo niemałego zainteresowania czytelników historią antyczną, książki beletrystyczne o tej tematyce pojawiają się stosunkowo rzadko, a jeszcze rzadziej – sygnowane przez rodzimych autorów.