Najpiękniejszy zapach świata. O kwiecie pomarańczy
Julia WollnerPachnie nim Rzym, pachnie Sewilla, pachnie sycylijska Taormina i główny plac w andaluzyjskiej Marbelli. Wielu kojarzy się z Marokiem, choć libański projektant mody Elie Saab twierdzi, że jest to zapach jego dzieciństwa w Bejrucie. Słodki, a zarazem orzeźwiający: aromat kwiatu gorzkiej pomarańczy.
Drzewka pomarańczowe nie są roślinami śródziemnomorskimi, choć tak bardzo nam się z tym regionem kojarzą. Pochodzą najprawdopodobniej z Chin. Dość wcześnie zaczęli je uprawiać także Arabowie – wiemy na przykład, że gorzkie pomarańcze (czyli właśnie te, których kwiat pachnie najpiękniej) znali już w IX wieku. Zaraz na początku drugiego tysiąclecia przywieźli je na Sycylię, która do dziś słynie na całym świecie z produkcji rozmaitych cytrusów.
Sycylia, Florencja i Lacjum
Przez wieki pomarańcze pozostawały drogim, egzotycznym owocem, stanowiącym dla wielu symbol luksusu. Nie powinno więc dziwić nas, że jedna z najsłynniejszych florenckich rodzin, która przez długie lata wyznaczała w Europie trendy i mody, przyjęła pomarańcze do swojego herbu. Mowa oczywiście o Medyceuszach – tych samych, którzy lubowali się w aromacie kwiatu jaśminu.
Jednak to nie nazwisko Medyceuszy najmocniej związane jest z pięknym zapachem, jakim wita nas pomarańczowy gaj. Zdecydowanie najważniejsza jest tu bowiem postać Anny Marii Orsini di Bracciano, księżniczki Neroli, którą uważa się za najsłynniejszą miłośniczkę rzeczonego aromatu w całej historii Śródziemnomorza. Na początku XVII stulecia ta arystokratka z regionu Lacjum upowszechniła na Półwyspie Apenińskim produkcję wody pomarańczowej. Znana była ona już w średniowieczu (nazywano ją wówczas acqua nanfa), jednak dopiero książniczka z Neroli sprawiła, że chciały skrapiać nią swoje suknie wszystkie elegantki. Dziś wyraz neroli stał się rzeczownikiem pospolitym i oznacza esencję otrzymywaną z kwiatu pomarańczy. Jest to jeden z najdroższych składników perfum. Woda destylowana z kwiatu citrus aurantium, tak lubiana przez Annę Marię, także dziś święci triumfy na salonach, przede wszystkim jako kosmetyk upiększający. Doskonale sprawdza się jako naturalny tonik do twarzy. Ma własności regenerujące, bakteriobójcze i przecizapalne, dodaje skórze blasku i wspaniale odświeża.
Sewilla – szczęśliwe miasto
Azahar – tak mówią na kwiat pomarańczy Hiszpanie. Na Półwyspie Iberyjskim jest on najważniejszym zwiastunem wiosny; w Andaluzji, z którą kojarzy się najmocniej, pojawia się w drugiej połowie marca. Sewilla, stolica regionu, poznała kwiat pomarańczy dzięki podróżującym do Chin Genueńczykom. W XI i XII wieku egzotyczne drzewka chętnie sadzono na dziedzińcach i w przydomowych ogrodach. Wierzono, że przynoszą szczęście mieszkańcom, zgodnie z arabskim toponimem “Isbiliya”, oznaczającym “szczęśliwe miasto”. Dziś szacuje się, że na obszarze sewilskiej starówki zakwita wiosną jednocześnie blisko 50 tysięcy drzewek. Miasto wydaje się wówczas wystrojone i wyperfumowane jak na wielką uroczystość; chodniki pokrywają się białymi płatkami, a powietrze wypełnia odurzający aromat.
Zapach raju
Według specjalistów aromaterapii, czyli gałęzi medycyny, która wykorzystuje substancje zapachowe do pozytywnego wpływania na zdrowie i nastrój, zapach kwiatu gorzkiej pomarańczy działa niezwykle korzystnie na naszą kondycję psychiczną. Relaksuje, odpręża, zapobiega i leczy depresje. Jest doskonałym antidotum na stany lękowe. Jego dobroczynny wpływ nie kończy się jednak na sferze psyche, bowiem olejek neroli stosuje się także przy problemach z układem trawiennym – pamiętajmy jednak, że przed użyciem olejku należy skonsultować się ze specjalistą.
Bez ograniczeń można na szczęście cieszyć się aromatem kwiatu pomarańczy w kosmetykach. Od lat jest on jedną z najmodniejszych nut w perfumach wielkich kreatorów – włoskich, francuskich, hiszpańskich i libańskich. Wenecka marka Bottega Veneta oparła o nią wytrawną i szalenie elegancką kompozycję Knot; w wersji słodkiej najpiękniej prezentuje się w propozycji Libańczyka Eliego Saaba, który w swej flagowej wodzie próbował ponoć zamknąć woń Bejrutu zapamiętaną z dzieciństwa, oraz miodowym zapachu Artisana – Seville à l’aube.