Ovidio. Amori, miti e altre storie. Wspaniała wystawa w rzymskich Scuderie del Quirinale
RedakcjaCzy wierzymy w znaki, czy nie, świat pełen jest zbiegów okoliczności, niespodzianek i pięknej równoczesności, która sprawia, że każdy z nas, w swej nieskończonej przecież samotności, nagle czuje się samotny trochę mniej. Rzym przypomina Owidiuszowe Metamorfozy dokładnie wtedy, kiedy zwróciliśmy się ku nim i my.
Zaraz po tym, jak światło dzienne ujrzała nasza długo oczekiwana antologia śródziemnomorska Metamorfozy, Scuderie del Quirinale ogłosiło piękną wystawę poświęconą Owidiuszowym przemianom. Przypadek? Zapewne. Ale i dowód na to, że transformacja i gotowość na nią są ciągle tematem, do którego warto wracać.
Publiusz Owidiusz Nazo zmarł najprawdopodobniej w 17 lub 18 roku naszej ery. W ostatnich miesiącach celebrowaliśmy więc – i nadal celebrujemy– 2000. rocznicę jego śmierci. Wystawa na Kwirynale przypomina największe dzieło poety z Sulmony, pokazując jednocześnie dziesiątki odniesień do jego tekstów, które pojawiły się w sztuce na przestrzeni 20 wieków.
Ekspozycja obejmuje 250 dzieł sztuki pochodzące z przeszło 80 muzeów włoskich i zagranicznych, w tym z Luwru, National Gallery, Muzeum Archeologicznego w Neapolu i wielu innych. Mówią one rozmaitymi językami; opowiadają w bardzo różnych ujęciach o tym, co stało się inspiracją także dla nas. O zmianie, która na tym świecie jest jedyną pewną rzeczą.
Wystawa w Scuderie del Quirinale potrwa do 20 stycznia 2019 roku.