artykuły kultura podróże sprawdzone adresy

Sprawdzone adresy: Istanbul Modern (TR)

Maria Bulikowska

Sufit z latających książek i zapierający dech w piersiach widok na cieśninę Bosfor. Witajcie w Istanbul Modern!

Gdybym miała polecić jedno miasto, skupiające w sobie moje ulubione cechy Śródziemnomorza, bez wahania wybrałabym Stambuł. Powodów jest wiele: od malowniczej lokalizacji, historii zamkniętej w pradawnych murach Hagi Sofi, po tętniące życiem ulice dzielnicy Kadiköy.

Podczas jednego urlopu trudno o rzetelne odwiedzenie wszystkich historycznych miejsc; ja zachęcam więc do wydzielenia czasu na atrakcję, wydawałoby się, na wskroś współczesną. Mam na myśli Istanbul Modern – fantastyczne muzeum sztuki współczesnej, gromadzące zbiory od początków dwudziestego wieku aż po dzieła najnowsze.

fot. flickr
Powstałe w 2004 roku muzeum zajęło przestrzeń starego magazynu położonego w dzielnicy Tophane, tuż nad cieśniną i nieopodal wodnego przystanku Karaköy. Obok wystaw czasowych można tu obejrzeć stałą ekspozycję prac tureckich artystów – jedną z ciekawszych, jakie miałam okazję zobaczyć podczas śródziemnomorskich wojaży. Część kolekcji można podejrzeć tutaj, w ramach programu Google Art Project. Zdając sobie sprawę, że nie każdy lubi sztukę współczesną (tu puszczam oko do Julii W., niepoprawnej wielbicielki przeszłości), polecam także zejście piętro niżej, do galerii fotografii. Warto zresztą dokładnie zwiedzić cały budynek muzeum – wrażenie robi sufit z latających książek przy wejściu do bibilioteki, a z mieszczącej się w budynku restauracji rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na cieśninę Bosfor.

Mimo współczesnego profilu wystaw, muzeum nie zapomina o przeszłości. W 2015 roku, w ramach konkursu dla młodych architektów, powstała tu oryginalna konstrukcja, nawiązująca do historii dzielnicy Tophane i budynku Istanbul Modern. Ciekawskich odsyłam do krótkiego reportażu o projekcie i o samym muzeum – jeśli nie na żywo, warto zobaczyć to fantastyczne miejsce przynajmniej na ekranie.