artykuły kultura książki styl życia kuchnia

Tessa Capponi-Borawska, Moja kuchnia pachnąca bazylią

Julia Wollner

Moja kuchnia pachnąca bazylią to dla mnie książka o ciele. O jego radościach, tęsknotach i nawykach, wśród których apetyt i głód grają często pierwsze skrzypce. O zmysłach, które nierzadko sprowadzamy do roli banalnej i miałkiej, a które prowadzić nas mogą do tego, co najistotniejsze. O rodzinnej historii i wspomnieniach – zbieranych przez ciało, interpretowanych przez myśl. Myśl, której bez ciała by nie było.

Przyznam, że po głośny tekst Tessy Capponi sięgnęłam w tych dniach po raz pierwszy, choć zadebiutował na rynku wydawniczym lata temu. Napisany w charakterystyczny dla autorki sposób – cudownie lekki i bezpośredni, pełen zarówno elementów osobistych, jak i błyskotliwych spostrzeżeń czy ciekawostek – jest książką, którą czytać można wielokrotnie, za każdym razem z wielką przyjemnością. Pierwsza lektura to duchowa podróż do Florencji – miasta, w którym Capponi urodziła się i wychowała; druga to spotkanie ze smakami, które, za sprawą przedstawionych przepisów, z kart książki wędrują wprost na nasze stoły. Przepisy Tessy są zresztą, dodajmy, naprawdę wspaniałe – jak na prawdziwą kuchnię włoską przystało, proste i bezpretensjonalne, a jednocześnie cudownie w tej prostocie wyszukane.

 

We wstępie do Mojej kuchni… Tessa Capponi-Borawska deklaruje, że kocha jeść i opowiadać historie. Dzięki obu pasjom karmi nas wyśmienicie – i ciało, i myśl. To ciało jest tu jednak zwycięzcą podwójnym – otrzymując nie tylko doskonałą strawę, ale także dowód, że może być, jak duch, równie mądre, ciekawe i ważne.

 

UWAGA! KONKURS!

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Czarne, mamy dla Was 3 egzemplarze książki Moja kuchnia pachnąca bazylią. Aby zawalczyć o nagrodę, pod niniejszym postem należy zostawić komentarz stanowiący rozwinięcie myśli:

Moja kuchnia pachnie…

Na wpisy czekamy do niedzielnego wieczoru. Lentkowa ekipa wybierze 3 najciekawsze wypowiedzi i nagrodzi je książkami. Laureaci zostaną powiadomieni o swojej wygranej na naszym fanpage’u na Facebooku w poniedziałek rano.

Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest tutaj: Regulamin konkursu Moja kuchnia pachnąca bazylią

Miłej zabawy!