podcast

Tożsamość talerza. Spotkanie z Natalią Mętrak-Rudą. Lente – podcast o kulturze śródziemnomorskiej S03E6

Julia Wollner

Jedzenie może nas łączyć, ale i dzielić.

Posłuchaj moich opowieści o Morzu Śródziemnym – teraz na Spotify, Youtube, Apple, Google i innych popularnych platformach podcastowych oraz bezpośrednio tutaj, na stronie magazynu “Lente”.

W trzecim sezonie podcastu zapraszam Cię do wspólnej refleksji nad kwestią TOŻSAMOŚCI. W jaki sposób widzą siebie mieszkańcy Śródziemnomorza, co ich łączy, a co dzieli? W jaki sposób odczuwają i wyrażają swoją odrębność, jakie historie opowiadają na swój temat? Poznaj je bliżej w naszym podcaście!

Dlaczego nie na miejscu jest krytykowanie amerykańskiej wersji kuchni włoskiej? Jak narodziła się pizza z ananasem? Na czym polega prawdziwa dieta śródziemnomorska? W jaki sposób smaki łączą się z naszą tożsamością i jak budujemy ją poprzez jedzenie? Na te i wiele  innych pytań odpowiada nam Natalia Mętrak–Ruda, kulturoznawczyni i dziennikarka kulinarna, autorka strony Przeszłość od kuchni. Dyskutujemy także o tym, czy wegetarianizm rozpowszechnił się w krajach śródziemnomorskich, czy można wskazać, skąd pochodzi hummus oraz co ma jedzenie do polityki.

Prowadzenie i montaż: Magda Miśka-Jackowska
Produkcja: Michał Woźniak
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kwestiach poruszonych w podcaście, zapraszamy serdecznie do lektury artykułów w magazynie “Lente”:
🔹 Julia Wollner: Historia odczytana z talerza
🔹 Julia Wollner: Historia makaronu w 10 daniach
🔹 Julia Wollner: Podcast “Wokół stołu”