podcast inspiracje

Tożsamość w starożytnym Rzymie. Spotkanie z Michałem Kubiczem. Lente – podcast o kulturze śródziemnomorskiej S03E9

Julia Wollner

Czy starożytni Rzymianie rzeczywiście byli podobni do nas?

Posłuchaj moich opowieści o Morzu Śródziemnym – teraz na Spotify, Youtube, Apple, Google i innych popularnych platformach podcastowych oraz bezpośrednio tutaj, na stronie magazynu “Lente”.

W trzecim sezonie podcastu zapraszam Cię do wspólnej refleksji nad kwestią TOŻSAMOŚCI. W jaki sposób widzą siebie mieszkańcy Śródziemnomorza, co ich łączy, a co dzieli? W jaki sposób odczuwają i wyrażają swoją odrębność, jakie historie opowiadają na swój temat? Poznaj je bliżej w naszym podcaście!

Dziś przed naszym mikrofonem gościmy Michała Kubicza – miłośnika starożytności, autora powieści, których akcja rozgrywa się w antycznym Rzymie. To właśnie dawna stolica świata, a może raczej jej mieszkańcy, stają się głównym bohaterem naszych rozważań. Jak żyli bohaterowie książek Michała, w tym Julia, córka cesarza Augusta? Co decydowało o ich tożsamości, co ją kształtowało? Rozmawiamy także o różnicach w postrzeganiu świata przez nas i przez Rzymian oraz zastanawiamy się, jak obcowanie z kulturą Caput Mundi wpływa na nasze widzenie rzeczywistości.

Prowadzenie: Julia Wollner
Montaż: Magda Miśka-Jackowska
Produkcja: Michał Woźniak

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kwestiach poruszonych w podcaście, zapraszamy serdecznie do lektury artykułów w magazynie “Lente”:
🔹 Julia Wollner: Julia Michała Kubicza
🔹 Julia Wollner rozmawia z Michałem Kubiczem: Kobiety starożytnego Rzymu bohaterkami powieści
🔹 Michał Kubicz: artykuły o rzymskich niewolnikach