artykuły styl życia

Do słuchania z Hiszpanii

Redakcja

Zapytałyśmy naszych hiszpańskich przyjaciół, jakie piosenki królują teraz w radiu i na listach przebojów, a także czego oni słuchają tej zimy w aucie, w domu i na imprezach. Baila baila!

Zapytałyśmy naszych hiszpańskich przyjaciół, jakie piosenki królują teraz w radiu i na listach przebojów, a także czego oni sami słuchają teraz w aucie, w domu i na imprezach. Jak podkreśla Gosia Villatoro, nasza korespondentka z Barcelony, Hiszpanie uwielbiają muzykę, szczególnie taneczną. Najlepiej zaś bawią się, gdy mogą też swoje ulubione hity śpiewać – we własnym języku, oczywiście. W Barcelonie muzykę słychać na każdym kroku. Podobnie jest w Andaluzji, Madrycie czy w Kraju Basków. Przed Wami lista ulubionych przebojów naszych hiszpańskich przyjaciół!

W Barcelonie szczególną popularnością, niezmiennie od miesięcy, cieszy się Sofía Álvaro Solera, rodowitego barcelończyka – piosenka znana także w Polsce. To był absolutny hit lata, a jego tekst znają wszyscy, od przedszkolaków po ich dziadków i babcie. Zimą słucha się go nadal:

Drugą niezwykle lubianą tu w ostatnim czasie piosenką jest kawałek Shakiry i Carlosa Vivesa Bicicleta. Życiowa partnerka ulubieńca kibiców Barcy, Gerarda Piqué, skradła serca katalończyków i każda jej piosenka natychmiast staje się tu przebojem.

Nasza serdeczna przyjaciółka z Saragossy, Elisa, zachwyca się natomiast Melendim – piosenkarzem łączącym rock, flamenco i rumbę.

Przyznaje, że jej znajomi słuchają też Alejandra Sanza, ona jednak woli zespół rockowy Fito Y Los Fitipaldis. – Jest rok 2017, a ja nadal nastawiam ich album z 2006 roku Por la boca vive el pez albo piosenkę La Casa por el tejado! – śmieje się.

Koniecznie wspomnijcie jednak – podkreśla – o Joanie Manuelu Serrat i jego przeboju Mediterraneo. Nowa wersja tego utworu została nagrana niedawno we współpracy z innymi muzykami, aby wspomóc imigrantów przeprawiających się przez Nasze Morze.

Z Kraju Basków mamy dla Was natomiast linki do piosenek artystyów ze sceny alternatywnej:

– Rusos Blancos, którzy tej zimy proponują nową płytę Museo del Romanticismo

– oraz anglojęzycznych Grande Days

Miłego słuchania!