artykuły

Drzwi do Izraela

Julia Wollner

Jeśli inny bliski mi kraj śródziemnomorski, Włochy, jest synonimem elegancji, Grecja – tradycji, a Francja – wyrafinowania, to Izrael jest dla mnie tożsamy z rzeczownikiem "intensywność".

Jeśli inny bliski mi kraj śródziemnomorski, Włochy, jest synonimem elegancji, Grecja – tradycji, a Francja – wyrafinowania, to Izrael jest dla mnie tożsamy z rzeczownikiem intensywność.

W warszawskiej Soho Factory inaugurowano w piątek niezwykłą multimedialną wystawę, którą wcześniej pokazywano w Rzymie i której celem jest pokazanie choćby ułamków tejże malowniczej intensywności. Tytuł ekspozycji brzmi Open A Door To Israel czyli Otwórz Drzwi Do Izraela. I choć ja sama od multimediów zdecydowanie wolę książki i obrazy, a od zamkniętych industrialnych przestrzeni – potęgę morza i bezkres pustyni, to gorąco namawiam Was do wizyty przy Mińskiej 25. Podwójnie zachęcam zaś tych z Was, którzy nigdy w Izraelu nie byli.

Ten bliskowschodni kraj o niebywałych krajobrazach, wielokulturowej tradycji, rewelacyjnej kuchni i wielu, wielu innych przymiotach zwykle pokazywany jest w mediach jednostronnie i, powiedzmy sobie otwarcie, często w sposób niekorzystny. Z jego nadzwyczajnej energii, żywiołowości i prawdziwej feeri zmysłowych doznań, jakie oferuje każdemu przybyszowi, nie zostaje często nawet okruszek. Na szczęście, dzięki inicjatywie Ambasady Izraela w Polsce, warszawiacy mają teraz okazję zobaczyć Tel Awiw i Jerozolimę z zupełnie innej strony.

wystawa Izreael
Pierwsza, interaktywna część instalacji obejmuje serię wolnostojących drzwi osadzonych w różnokolorowych framugach; każda z barw symbolizuje inną, ważną dla Izraelczyków dziedzinę życia. Czerwony to doznania, zielony – przedsięwzięcia, morski – nauka, błękitny – nadzieja, różowy – interakcja, pomarańczowy – zaangażowanie, fioletowy – działanie, granatowy – rodzina, brązowy – dziedzictwo. W każdym wypadku naszym zadaniem jest nacisnąć na klamkę i dać się zaskoczyć dalekiemu od stereotypów spotkaniu z jednym z najnowocześniejszych krajów na świecie. Możemy zdecydować się na udział w szkolnej lekcji wraz z grupą maluchów, możemy poczytać o historii Bliskiego Wschodu, przyjrzeć się rodzinnym uroczystościom albo zagrać w plażową rakietkę zwaną matkot (uważaną zresztą za narodowy izraelski sport).

Po interaktywnych szaleństwach zostaniemy poproszeni do zajęcia miejsca przed wielkim, 12-metrowym ekranem, na którym wyświetlony zostanie około 10-minutowy film o Izraelu. Myli się ten, kto spodziewa się tu kolażu scen o charakterze religijnym, wojennym lub historycznym. Zamiast tego poznamy m.in. nowatorskie rozwiązania technologiczne rodem z Izraela, przyjrzymy się uczestnikom telawiwskiego maratonu oraz pełnej energii choreografii zespołu tańca nowoczesnego.

Wystawę “Open a Door to Israel” można oglądać w Soho Factory na ul. Mińskiej 25 w dniach 12 – 20 marca, od poniedziałku do czwartku, w godz. 9:00 do 16:00, a także od piątku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 20:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.