podcast

Tożsamość śródziemnomorska. Lente – podcast o kulturze śródziemnomorskiej S03E1

Julia Wollner

Tożsamość śródziemnomorska – jedna czy wiele?

Posłuchaj moich opowieści o Morzu Śródziemnym – teraz na Spotify, Youtube, Apple, Google i innych popularnych platformach podcastowych oraz bezpośrednio tutaj, na stronie magazynu “Lente”.

W trzecim sezonie podcastu zapraszam Cię do wspólnej refleksji nad kwestią TOŻSAMOŚCI. W jaki sposób widzą siebie mieszkańcy Śródziemnomorza, co ich łączy, a co dzieli? W jaki sposób odczuwają i wyrażają swoją odrębność, jakie historie opowiadają na swój temat? Poznaj je bliżej w naszym podcaście!

Nowy sezon zaczynamy od wprowadzenia do tematu tożsamości. Co rozumiemy pod tym pojęciem? Czy istnieje coś takiego, jak tożsamość śródziemnomorska? Jak pojmowali swą tożsamość Grecy i Rzymianie oraz jak ma się do tego tożsamość europejska? W tym odcinku opowiemy też, co oznacza nazwa Europa, skąd pochodzą toponimy takie jak Italia czy Hiszpania, czym jest tak zwany dobry mit Andaluzji i czy identità italiana jest równie wiekowa, jak włoska kultura.

Prowadzenie i montaż: Magda Miśka-Jackowska
Produkcja: Michał Woźniak

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kwestiach poruszonych w podcaście, zapraszamy serdecznie do lektury następujących artykułów:

? Edytorial Julii Wollner na rok 2024: O tożsamości
?Recenzja: Aleksandra Lipczak, Lajla znaczy noc
? Julia Wollner: Delfy. Poznaj samego siebie
?Wywiad Julii Wollner z Dionisiosem Sturisem: Tożsamości się nie znajduje, tożsamość się konstruuje