artykuły

Czas powrotu. Rusza przedsprzedaż Lente#03

Redakcja

W ramach trzeciej, jesiennej edycji „Lente” wspólnie uczymy się sztuki powrotu, sięgając do nauk Konstandinosa Kawafisa, który, jak mało kto, wiedział, że powrót jest najważniejszym etapem każdej podróży. Udajemy się w rejs do śródziemnomorskiej przeszłości, ale także do prostoty, subtelności, natury i skromności.

O powrocie najpiękniej pisał Kawafis, życząc nam, by był długi, pełen przygód i nauk. Wiedział, że powrót sam w sobie jest podróżą; że w tym odcinku drogi, bardziej niż gdziekolwiek indziej, zawiera się mnogość znaczeń i pełnia doświadczenia.

W jesiennym wydaniu “Lente” nawiązujemy do dzieła aleksandryjskiego mistrza. Jak w jego wierszach, wracamy do antyku, do historii, do przeszłości, ale także do prostoty, subtelności, natury i skromności.

Wspólny rejs rozpoczynamy od surowej ilustracji na okładce, stworzonej przez mieszkającą na Korfu artystkę Paulinę R. Vårregn. Kryją się za nią artykuły bogate i różnorodne, połączone wspólnym mianownikiem: inspiracji do twórczego powrotu. Po drodze zawitamy w dzikiej Czarnogórze, przypominającej o stylu życia, który zdaje się być zapomniany. Udamy się na Maltę, aby podziwiać cuda natury, do których powrót niebawem możliwy będzie tylko we wspomnieniach. Poznamy miasta wykute w śródziemnomorskich skałach, po raz kolejny usłyszymy brawa wśród trybun greckich teatrów i stadionów, a następnie posłuchamy opowieści tych, którzy, wbrew wszystkiemu i wszystkim, wracają ciągle do Ziemi zwanej Świętą. Spędzimy czas z tymi, dla których powrót stał się najważniejszym przyczynkiem do tworzenia: z Małgorzatą Bogdańską, dzięki której poznamy lepiej wybitną włoską aktorkę Giuliettę Masinę; z pewnym hiszpańskim markizem i jego następcami, którzy postanowili odtworzyć w Sewilli dom prefekta Judei; wreszcie z licznymi miłośnikami włoskiego stylu życia, którzy zdecydowali się przenieść swój świat do kamiennych toskańskich murów.

coverlente03

Wśród stacji, które wybraliśmy na naszej wspólnej trasie, będzie także gorąca syryjska pustynia, gdzie wsłuchamy się w losy Zenobii, królowej Palmyry; będzie Półwysep Apeniński, gdzie zrodziły się najsłynniejsze projekty dwudziestowiecznego designu, oraz śródziemnomorskie gaje oliwne, z których pochodzi jeden z najwspanialszych południowych wynalazków: mydło. Jak zwykle, śródziemnomorskim bogactwem będziemy cieszyć się także we własnej kuchni, między innymi przyrządzając doskonałe i oryginalne jesienne przetwory (więcej o tej edycji albumu: tutaj).

Także tym razem pragniemy zapewnić Wam możliwość doświadczenia Śródziemnomorza nie tylko poprzez lekturę. Proponujemy więc zakup trzeciego wydania naszego albumu wraz z towarzyszącą mu Paczką Lente. Zawarte w niej produkty-niespodzianki nie tylko doskonale zilustrują wybrane artykuły, ale także sprawią, że powrót z wakacji będzie momentem przyjemnym i ważnym; etapem porządkującym doświadczenie, budującym pomost między podróżą odbytą a tymi, które jeszcze przed nami.

Box 03

Czego możecie się w nim spodziewać? Poniżej kilka wskazówek…

  1. Nie mamy pełnego i bezpośredniego wpływu na to, co wydarzy się podczas naszych podróży, jednak po powrocie do domu możemy samodzielnie decydować, jakimi emocjami obdarzyć nabyte wspomnienia, jak wykorzystać zdobytą wiedzę i jak spojrzeć na swoje przeżycia z perspektywy czasu. Pomoże w tym na pewno niespodzianka z Paczki Lente, która zapewni także wiele radości podczas wrześniowych weekendów!

2. Niczym bliskowschodni czarodzieje starałyśmy się zamknąć dla Was odrobinę lata pod metalowym wieczkiem, wierząc, że zmysł smaku najprzyjemniej pozwala wrócić myślą do dobrych, wakacyjnych chwil. Ten element Paczki z całą pewnością ucieszy miłośników południowej kuchni!

3. Po raz kolejny mamy dla Was aromatyczne cudeńko do pielęgnacji urody. Podkreślamy przy tym, że nie chcemy wcale przekonywać Was do nadmiernej koncentracji na własnym wyglądzie – aż nadto skutecznie czynią to kolorowe magazyny, reklamy i wygimnastykowane trenerki! Namawiamy jednak do tego, aby o ciele nie zapominać tak, jak nie zapomina się o dobrym i lojalnym przyjacielu. Szczególnie przyjemne będzie to w towarzystwie produktu, który przygotowała dla nas pewna grecka firma, oferująca naturalne specyfiki niedostępne w Polsce.

4. Szczególnym sentymentem darzymy przedmiot nawiązujący do tematyki, której w wypadku POWROTÓW zabraknąć nie mogło: świata ptaków. Żurawie, bociany, kormorany i czaple opuszczają jesienią polskie niebo, uciekając zimie, wracając do śródziemnomorskiego ciepła i światła. Mamy nadzieję, że wybrana przez nas pamiątka pozwoli Wam pamiętać o południowym słońcu także w chłodne, jesienne wieczory. Wtedy zresztą najbardziej się przyda!

Zgodnie z naszą Lente-tradycją, mamy też dla Was papierowy drobiazg, który tym razem pozwoli choć na chwilę przenieść się do jednego z krajów opisywanych w tym numerze, później zaś będzie pięknie prezentować się oprawiony w ramki.

Czy jesteście gotowi na powrót? My… nie możemy się go już po prostu doczekać! 🙂

Zarówno magazyn, jak i Paczkę Lente zakupić można w naszym sklepie; wystarczy kliknąć tutaj.
UWAGA: Paczka Lente ma charakter limitowany; jej sprzedaż potrwa tylko do 16.09.2016 r.