Janusowe spojrzenie. Lente 2021, Lente 2022
RedakcjaDziękując naszym Czytelnikom za kolejny, szósty już rok wspólnego żeglowania, pragniemy przypomnieć najchętniej czytane artykuły ostatnich 12 miesięcy, jak również uchylić rąbka tajemnicy i wstępnie przedstawić nasze najnowsze plany.
Janus, staroitalski bóg początków i przejść, opiekun bram, drzwi i mostów, przedstawiany był w z dwoma obliczami. Jedno z nich zerkało w przeszłość, drugie wyglądało tego, co dopiero ma się wydarzyć. Czego dopatrzyłby się Janus, zaglądając do naszego magazynu w miesiącu, który nosi jego imię?
2021
W 2021 roku tematem przewodnim naszego rejsu była codzienność, o której pisaliśmy:
Pachnąca domowym obiadem, trochę pognieciona, z kilkoma dziurami do zacerowania. Zwyczajna, piękna i godna celebracji, bo najbardziej nasza.
⚓ Nowy sezon serialu Shtisel. Co warto wiedzieć, rozpoczynając przygodę z przebojem Netflixa?
Tekst hebraisty Łukasza Kalużnego to absolutny rekordzista, jeśli chodzi o liczbę wyświetleń! Cieszy nas to niezmiernie. Wraz z popularnością seriali takich jak Shtisel czy Unorthodox, coraz więcej osób styka się ze społecznością żydowską, judaizmem i grupami religijnymi, które w jego obrębie funkcjonują. Dla części widzów zasady, którymi kierują się jego wyznawcy w swoim życiu codziennym, mogą być niezrozumiałe. Nasz autor przybliża je w sposób czytelny i klarowny, omawiając pokrótce pewne elementy i symbole uniwersalne dla wszystkich odłamów judaizmu. Zainteresowanych Izraelem odsyłamy także do lektury innego doskonałego tekstu Łukasza Kalużnego: Ben Jehuda. O wskrzeszeniu języka hebrajskiego.
Drzewo oliwne to jeden z najważniejszych symboli Śródziemnomorza. Jak z nim postępować, jeśli zdecydowaliśmy się zaprosić takowe do naszego domu? Porady naszej redaktor naczelnej Julii Wollner przydadzą się zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym hodowcom. Zachęcamy także do lektury wywiadów Julii ze specjalistami od uprawy palm oraz cytrusów.
⚓ Śniadanie po grecku i przepis na tiganites
Dobry początek dnia codziennego to przede wszystkim pyszne śniadanie! Nasza ekspertka od kulinariów, Karolina Wiercigroch, rozpieszczała nas w tym roku przepisami na smakowite poranne smakołyki. Najbardziej przypadły Wam do gustu starożytne greckie racuchy, ale także marokańskie naleśniki beghrir, hiszpańska kanapka pitufo catalan (przez wielu zwana pitufo andaluz) czy włoski krem pistacjowy z białą czekoladą. Rodzina Wollnerów dorzuciła szczyptę izraelskich smaków, dzieląc się receptą na wyborną chałkę.
Słońca o twarzy młodzieńca, kobiety meduzy, herby, szyszki pinii – i nie ma mowy o dwóch jednakowych. Ceramiczne dekoracje są ważną częścią sycylijskiej codzienności; zdobią numery na budynkach, bramy, balustrady, szyldy kafejek. Monika Utnik-Strugała opowiada o nich tak ciekawie, że natychmiast marzą nam się ceramiczne zakupy, najchętniej na jednym z malowniczych śródziemnomorskich targowisk. Nasze ulubione opisaliśmy tutaj.
⚓ Jak czynimy niezmiennie od początku działalności, także w tym roku regularnie przedstawialiśmy Wam najciekawsze książki o tematyce śródziemnomorskiej. Najbardziej zainteresowała Was publikacja Jarosława Mikołajewskiego i Pawła Smoleńskiego poświęcona Sycylii. Zgłębialiśmy antyczne korzenie Śródziemnomorza – tu najchętniej czytany okazał się tekst Michała Kubicza poświęcony rzymskim niewolnikom. Nie uciekaliśmy od tematów trudnych, jak na przykład depresja. Staraliśmy się też pisać o ważnych bieżących wydarzeniach związanych z kulturą – tu nieocenione okazało się pióro Ariadny Lewańskiej, która relacjonowała dla nas między innymi pogrzeb Mikisa Theodorakisa.
⚓ Ogromnie ważny krok stanowiło dla nas w roku 2021 zaistnienie na platformie Patronite. W ciągu kilku tygodni udało nam się pozyskać zaufanie przeszło 20 Patronów, którym z całego serca dziękujemy. Zapewniamy, że zrobimy, co w naszej mocy, by nie zawieść Waszego zaufania!
W rozpoczynającym się właśnie roku mamy nadzieję kontynuować obrany wcześniej kierunek rejsu. Tematem przewodnim, który realizować będziemy już od drugiej połowy stycznia, będzie DOM. Chcemy wierzyć, że ten piękny rzeczownik stanie się przyczynkiem do ważnych lektur, inspirujących rozmów i wzbogacających refleksji. Jednocześnie informujemy, że trwają prace nad naszą nową stroną internetową, którą, według wstępnych deklaracji, udostępnić mieliśmy już minionego lata. Niezależne od nas opóźnienie stanowi jednocześnie szansę na lepsze przygotowanie serwisu. Trzymajcie kciuki za nowy okręt!