aktualności

Lente 2020. Najchętniej czytane

Julia Wollner

Już piąty rok staraliśmy się odmalować Śródziemnomorze takim, jakie je widzimy: oczami i sercem. Sprawdź, które artykuły najbardziej przypadły do gustu innym Czytelnikom Lente!

Tematem roku 2020 było u nas ciało, jednak rozprawialiśmy nie tylko o nim. Czas pandemii sprzyjał bowiem refleksji nad pięknem sztuki (kategoria: Sztuki piękne), zachęcie do dobrej lektury (kategoria: Książki), poznawaniu niezwykłych śródziemnomorskich życiorysów (kategoria: Ludzie).

Tematem roku 2020 było u nas ciało
Tematem roku 2020 było u nas ciało

 

Pierwsza piątka

Najchętniej czytanymi tekstami na naszej stronie okazały się w tym roku aż trzy publikacje dotyczące Izraela: zestawienie najciekawszych seriali przygotowane przez Ulę Rybicką, lista najbardziej romantycznych zakątków spisana przez Uriego Wollnera oraz jego przepis na pyszny bliskowschodni deser różany malabi. W rosnący trend Waszego zainteresowania krajami Orientu zdaje się wpisywać popularność tekstu Karoliny Janowskiej opisującego egipski ideał piękna. Nie zaskakuje nas natomiast powodzenie zestawienia ulubionych lektur o Rzymie, w którym swoje ukochane książki przedstawiali różni członkowie naszej redakcji. Cóż, nie ma chyba wśród nas nikogo, kto nie byłby zakochany w Wiecznym Mieście!

⚓ Izraelskie seriale, które warto obejrzeć
⚓ Egipski ideał piękna
⚓ Malabi. Najpyszniejszy izraelski deser według przepisu Uriego
⚓ Wybór redakcji: ulubione książki o Rzymie.
⚓ Izrael na randkę. 5 najbardziej romantycznych miejsc

 

Izrael – jeden z naszych ukochanych krajów
Izrael – jeden z naszych ukochanych krajów


Zapachy, barwy, kształty

Po raz kolejny mogliśmy przekonać się, że lubicie czytać – a my pisać! – o zapachach, barwach, kształtach. Śródziemnomorskimi aromatami roku okazał się jaśmin, kwiat pomarańczy i lawenda, wzorem – kolorowe desenie azulejos, a formą – gałązka oliwna. W  tym roku, aby zebrać fundusze na kolejne miesiące działalności naszego portalu, zdecydowałam o połączeniu publikacji treści ze sprzedażą starannie wybranych produktów w Lentkowym sklepie. Dziękuję Wam za jego odwiedzanie i dokonane zakupy. Przyznam, że ta nowa działalność przynosi mi wiele radości!

O jaśminie
⚓ Kwiat pomarańczy w perfumach
⚓ O lawendzie
⚓ O azulejos
⚓ Oliwna gałązka otuli twe skronie. Symbolika drzewa oliwnego

 

Łączy nas wiele – w tym miłość do azulejos
Łączy nas wiele – w tym miłość do azulejos

 

Historia

Jak zwykle chętnie czytaliście też o historii starożytnej, co cieszy nas niezmiernie – wszak sami jesteśmy wielkimi miłośnikami antyku. Wasze zainteresowanie zdobyła biografia Oktawiana Augusta pióra filolożki klasycznej Karoliny Janowskiej oraz jej opowieść o homoseksualizmie w starożytnej Grecji; fascynująca opowieść o Pompejach, nakreślona przez archeolożkę Małgorzatę Członkowską-Naumiuk zaraz po spektakularnych odkryciach w Kampanii, a także rozważania na temat sprawy sądowej Jezusa z Nazaretu.

⚓ Oktawian August. Odnowiciel Rzymu
⚓ Homoseksualizm w starożytnej Grecji
⚓ O wybuchu Wezuwiusza w 79 r. n.e. jeszcze słów kilka
⚓ Sprawa Jezusa z Nazaretu

Wszyscy chętnie wracamy do Pompejów
Wszyscy chętnie wracamy do Pompejów

(Bardziej) osobiście

Ja osobiście dziękuję Wam również za cierpliwą lekturę moich osobistych zwierzeń, takich, jak historia imienia mojej najmłodszej córki Romy. Jeszcze bardziej zaś – za Waszą życzliwość i wsparcie, które towarzyszyły mi w chwilach trudnych i pięknych. Oby rok 2021 przyniósł nam jak najwięcej tych ostatnich. Wszystkiego dobrego!

⚓ Roma. Siła miłości
⚓ więcej osobistych tekstów na Instagramie: lente by julia wollner