aktualności

2019. Najchętniej czytane

Redakcja

Za nami kolejny, czwarty już rok działalności magazynu śródziemnomorskiego "Lente". Które artykuły zainteresowały Was w ostatnich miesiącach najbardziej?

Od Włoch po Maroko, od Grecji po Izrael. Od najciekawszych książek po fascynujące historie z przeszłości, od przepisów na śródziemnomorskie przysmaki po biografie inspirujących postaci. Wśród blisko dwustu artykułów opublikowanych w 2019 roku na naszej stronie, to właśnie te wymienione poniżej najbardziej przypadły Wam do gustu. Mamy nadzieję, że nadchodzące miesiące przyniosą nam i Wam wiele kolejnych pasjonujących historii; cieszymy się także, że te, które już pojawiły się w sieci, mogą stanowić źródło inspiracji i refleksji bez względu na upływ czasu. Morze przecież trwa…

 

Ametyst pozwoli nam zachować trzeźwość, kryształ górski pomoże przepowiedzieć przyszłość, jaspis ustrzeże przed burzą, a koral uchroni przed nieszczęściem. Jakie jeszcze wierzenia i historie widziano kiedyś zaklęte w kamieniach?
Tekst Marty Norenberg zatytułowany Tajemnicza moc minerałów. 5 kamieni, które warto znać to nasz ubiegłoroczny rekordzista, jeśli chodzi o liczbę wejść. Podobał się Wam do tego stopnia, że licznik nam zwariował – pod artykułem widnieje ledwie kilka polubień, ale jeszcze niedawno były ich setki!


Ewidentnie bliskie jest Wam podejście do świata, które nie ogranicza się do cytowanego przez Wieszcza szkiełka i oka – drugim najchętniej czytanym artykułem okazała się bowiem opowieść o bliskowschodnich amuletach zwanych chamsami. Swoją wiedzą o nich podzieliła się nasza redaktor naczelna, Julia Wollner, prywatnie żona Izraelczyka i kolekcjonerka “łapek”. Choć sama nie wierzy w ich magiczne działanie, pozostaje zafascynowana ich historią i symboliką, o których przeczytać możecie tutaj: Chamsa znaczy 5.

Jeśli we Włoszech poprosisz w kawiarni o herbatę, kelner zwykle zapyta, czy coś ci dolega, i zaproponuje najlepsze w swoim mniemaniu rozwiązanie – napar z rumianku. Nie inaczej sytuacja ma się w Grecji, gdzie od wieków znane są łagodzące, przeciwzapalne, uspokajające i przeciwbólowe właściwości tej rośliny, cenionej także ze względu na delikatne działanie umożliwiające stosowanie jej u małych dzieci oraz osób starszych. O niezwykłych mocach, tym razem drzemiących w naturze, opowiadał nasz wiosenno-letni artykuł Rumianek. 5 ciekawostek. A że od łąk wypełnionych aromatycznymi ziołami niedaleko jest do kuchni, przypomnijmy także dwa najpopularniejsze Lentkowe przepisy ubiegłego roku: włoski makaron Cacio e pepe i pyszną zimową  zupę z Hiszpanii: Sopa de ajo.

 

Liguryjska perła: Cinque Terre, fot. Linh Nguyen


Kulturowe bogactwo Śródziemnomorza najwspanialej jest odkrywać przez podróże – te odbywane bez uprzedzeń, z otwartą głową i sercem gotowym na poznanie Innego. Z radością zauważyliśmy, że ciągnie Was w różne kierunki. Jak zwykle ogromną popularnością cieszą się Włochy – także te odmienne od opisywanych w literaturze popularnej. Świadczyć może o tym zainteresowanie artykułem Agnieszki Poczyńskiej-Arnoldi pt. O Włoszech inaczej czy Juliowym tekstem Okropne Włochy. Drugim ulubionym kierunkiem naszych Czytelników wydaje się być Izrael (szczególnie chętnie czytaliście o ciekawostki o Morzu Martwym); zaraz za nim plasuje się Hiszpania (co powiecie na Andaluzję i piękną Rondę, o której piszemy tutaj?) oraz oczywiście Bałkany, o których wspaniale opowiada znawczyni regionu Agnieszka Jasińska (zerknijcie np. tutaj: Rijeka. Miasto, które płynie). Autorce tej, nota bene, zawdzięczamy także chętnie czytany przez Was artykuł O zapożyczeniach z języków środziemnomorskich.

Wie to każdy Czytelnik naszego magazynu – jedyną rzeczą równie przyjemną, jak podróże, jest dobra lektura. Najciekawsze książki o tematyce śródziemnomorskiej staraliśmy się przedstawiać Wam niemal w każdą środę. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wpisy o publikacjach poświęconych literaturze włoskiej i izraelskiej (o tej ostatniej pisze dla nas zwykle Ula Rybicka, autorka ciekawych zestawień – np. Izraelska proza pod choinkę). Waszą sympatię zdobyły dwie piękne książki wydane przez krakowską Austerię, dostępne w naszym sklepie: cudowna Lekcja łaciny Adama Wodnickiego, o której pisała Julia Wollner, oraz Sycylia w kalejdoskopie historii i legendy Joanny Olkiewicz, którą przedstawiła Magdalena Brzeska. W sprzedaży wysyłkowej posiadamy także książkę-rekordzistę, jeśli chodzi o liczbę wejść na stronę z recenzją: Mój mąż Żyd. Historie Polek w Izraelu Sylwii Borowskiej, o której pisała nasza redaktor naczelna i którą zamówić możecie tutaj.

 


Na Nowy Rok życzymy Wam wiele pięknych i wartościowych inspiracji rodem z Południa – szczególnie spotkań, które wzbogacają i odnawiają. W oczekiwaniu na nie, zajrzyjcie do historii ciekawych śródziemnomorskich postaci, które fascynują i uczą bez względu na upływ czasu: czy będzie to genialny włoski śpiewak Luciano Pavarotti (Luciano Pavarotti. 4 rzeczy, których nie wiedziałeś o wielkim tenorze), jego rodak Michał Anioł (Michał Anioł. Geniusz, który nie znał granic), czy antyczni władcy, jak Juliusz Cezar lub królowa Kleopatra.

Kolejne artykuły już niebawem!