aktualności artykuły

Spojrzenie wstecz. Lente 2018

Redakcja

Kto z nas nie używał kiedyś lusterka do spojrzenia w tył? Zerkamy w nie odruchowo, prowadząc samochód, a umiejętna gra dwoma puderniczkami pozwala skontrolować fryzurę misternie ułożoną na karku. Co pokaże nam lusterko wsteczne, gdy zerkniemy na minione 12 miesięcy naszego magazynu? Oto najważniejsze, najciekawsze i najchętniej czytane teksty Lente opublikowane w 2018 roku.

Miniony rok był dla “Lente” rokiem szczególnym. W czerwcu swoje podwoje otworzyła nasza restauracja i klub Lente – Modern Mediterranean przy ulicy Hożej 43/49 w Warszawie. Codziennie można poczuć tam klimat Południa, poznać śródziemnomorskie smaki i aromaty, zrelaksować się w eklektycznym, wypełnionym roślinami wnętrzu i uczestniczyć w organizowanych przez nas spotkaniach kulturalnych.

ZAPRASZAMY DO LENTE - MODERN MEDITERRANEAN!
ZAPRASZAMY DO LENTE – MODERN MEDITERRANEAN!

 

To jednak nie koniec prawdziwych kamieni milowych w naszej lentkowej historii. W sierpniu ukazała się drukiem piękna śródziemnomorska antologia Metamorfozy, którą opisujemy tutaj, a sprzedajemy wysyłkowo pod tym linkiem. Wstęp do książki nakreśliła redaktor naczelna “Lente” Julia Wollner. Nasze Morze w nas – mówi dzisiaj – to chyba najważniejszy tekst, jaki dotąd napisałam.

METAMORFOZY TO OWOC DWÓCH LAT PRACY NASZEGO ZESPOŁU
METAMORFOZY TO OWOC DWÓCH LAT PRACY NASZEGO ZESPOŁU. NA ZDJĘCIU: DUMNA POMYSŁODAWCZYNI

 

Jako że nie każdy ma możliwość rozprawiania z nami o Śródziemnomorzu w Warszawie, nie zaprzestajemy publikowania treści w Internecie. W minionym roku nowe teksty pojawiały się u nas przynajmniej 3 razy w tygodniu. Co ciekawe, krajem, którego kultura najbardziej interesowała Czytelników “Lente”, okazał się Izrael. Teksty mu poświęcone rejestrowały po kilkanaście tysięcy wejść! Szczególnie chętnie zaglądano do artykułu Uli Rybickiej Magia izraelskiego kina. 10 filmów, które musisz obejrzeć, oraz żartobliwej wyliczanki Julii Wollner zatytułowanej Facet na wagę złota. 10 cech izraelskiego męża, na które warto się przygotować. Zaciekawiła Was także Juliowa opowieść o tajemnicach kabały oraz tekst Marcina Koźlińskiego o tańcach izraelskich (Rikudei am).

 

TYPOWY IZRAELCZYK UWIELBIA DZIECI – A DZIECI UWIELBIAJĄ JEGO. MÓJ W KAŻDYM RAZIE CAŁKIEM LUBI SWOJE (NA ZDJĘCIU – Z NASZĄ STARSZĄ LATOROŚLĄ)
TYPOWY IZRAELCZYK UWIELBIA DZIECI – A DZIECI UWIELBIAJĄ JEGO. PISAŁA O TYM W ZESZŁYM ROKU JULIA WOLLNER

 

Drugim ulubionym krajem naszych Czytelników są Włochy. Nic dziwnego, że ze szczególną sympatią przyjmowaliście poświęcone im artykuły, zarówno o tematyce społecznej (np. Włoch na emeryturze Olgi Bialer-Young), jak i podróżniczej (np. Neapol z dziećmi – 5 propozycji) czy literackiej (vide opowieść Beaty Zatońskiej o Lamparcie czy Cesarem Pavese). Chętnie czytane okazały się teksty o Pompejach, które pojawiają się u nas regularnie (vide chociażby: O klątwie pompejańskiejCaupona. Antyczna uczta we współczesnych Pompejach czy niezwykle ciekawy artykuł Małgorzaty Członkowskiej-Naumiuk pt. Duchy przeszłości. Pink Floyd w Pompejach (1971)).

 

OPOWIEŚĆ O WŁOSKIEJ JESIENI ŻYCIA BARDZO WAM SIĘ SPODOBAŁA
BARDZO SPODOBAŁA WAM SIĘ OPOWIEŚĆ O WŁOSKIEJ JESIENI ŻYCIA


Podróżować lubicie jednak po całym obszarze basenu Morza Śródziemnego, nie tylko do Izraela i Włoch. Waszym zainteresowaniem cieszy się chociażby Chorwacja, o której opowiadała u nas Agnieszka Grudziąż prowadząca stronę Cromania.pl (Poza czasem. Tajemnicze miejsca w Chorwacji (1) oraz Poza czasem. Tajemnicze miejsca w Chorwacji (2)), a także Hiszpania, przedstawiana przez związaną z Andaluzją redaktor naczelną (Mój Kadyks. Andaluzja bez maski) oraz naszą niezastąpioną korespondentkę z Barcelony Gosię Villatoro (patrz chociażby artykuł Były sobie drzwi. Allada Vermell w Barcelonie). Niejeden Czytelnik zamarzył też na pewno o wyjeździe do Maroka, które opisuje dla nas Anka Florczak (patrz np. Jardin Majorelle).

 

O ALLADA VERMELL OPOWIADAŁA U NAS GOSIA VILALTORO
O ALLADA VERMELL OPOWIADAŁA U NAS GOSIA VILLATORO


Jak na prawdziwych miłośników Śródziemnomorza przystało, interesujecie się także tamtejszą przyrodą. Spory aplauz uzyskały nasze redakcyjne rozważania o kwiecie pomarańczy (Najpiękniejszy zapach świata) oraz ziołach, szczególnie rozmarynie. Ucieszyła Was opowieść historyka sztuki Julii Trzcińskiej pt. Zioła, kwiaty i zwierzyna. O najstarszej farmakopei oraz recenzja książki Mity i magie ziół.

 

NAJPIĘKNIEJSZY ZAPACH ŚWIATA? OCZYWIŚCIE TEN, KTÓRY ROZTACZAJĄ KWIATY POMARAŃCZY!
NAJPIĘKNIEJSZY ZAPACH ŚWIATA? OCZYWIŚCIE TEN, KTÓRY ROZTACZAJĄ KWIATY POMARAŃCZY!

Książki są Waszą pasją – podobnie, jak wielką miłością naszej redakcji. Nic dziwnego, że gdy Ula Rybicka spisała swoją listę najciekawszych książek o współczesnym Izraelu oraz 10 izraelskich książek, które trzeba przeczytać, ruch na naszej stronie natychmiast wzrósł. Podobnie sprawa miała się z polecaną przez Julię Wollner powieścią Kirke (wywiad z jej autorką Madeline Miller dostępny jest tutaj), z recenzją reportażu Samotność Portugalczyka Izy Klementowskiej, prezentacją nowej książki o Rzymie czy kolejną już rekomendacją przecudnego Brewiarza Śródziemnomorskiego Matvejevica.

SAMOTNOŚĆ PORTUGALCZYKA TO KSIĄŻKA, PO KTÓRĄ NAPRAWDĘ WARTO SIĘGNĄĆ
SAMOTNOŚĆ PORTUGALCZYKA TO KSIĄŻKA, PO KTÓRĄ NAPRAWDĘ WARTO SIĘGNĄĆ


Kochający Południe pasjonowali się w zeszłym roku historią starożytną (szczególnie zaciekawiła Was opowieść Karoliny Janowskiej o greckich czarodziejkach) oraz sztuką (patrz sukces artykułu Izy Frankowskiej o El Grecu). Lubili też relaksować się przy smakowitych śródziemnomorskich posiłkach – zaczytywaliście się w opowieściach o słodkim bliskowschodnim knafe i o włoskiej czekoladzie, a także ćwiczyliście doskonałe przepisy autorstwa Karoliny Wiercigroch z Dine&Dash (na zdjęciu poniżej: jej wspaniałe ciasto różane z kardamonem).


Dziękujemy  za te wspaniałe 12 miesięcy i życzymy – sobie i Wam – równie owocnej, przyjemnej i bardzo śródziemnomorskiej kontynuacji!

Redakcja