Lente 2020. Najchętniej czytane
Julia WollnerJuż piąty rok staraliśmy się odmalować Śródziemnomorze takim, jakie je widzimy: oczami i sercem. Sprawdź, które artykuły najbardziej przypadły do gustu innym Czytelnikom Lente!
Tematem roku 2020 było u nas ciało, jednak rozprawialiśmy nie tylko o nim. Czas pandemii sprzyjał bowiem refleksji nad pięknem sztuki (kategoria: Sztuki piękne), zachęcie do dobrej lektury (kategoria: Książki), poznawaniu niezwykłych śródziemnomorskich życiorysów (kategoria: Ludzie).
Pierwsza piątka
Najchętniej czytanymi tekstami na naszej stronie okazały się w tym roku aż trzy publikacje dotyczące Izraela: zestawienie najciekawszych seriali przygotowane przez Ulę Rybicką, lista najbardziej romantycznych zakątków spisana przez Uriego Wollnera oraz jego przepis na pyszny bliskowschodni deser różany malabi. W rosnący trend Waszego zainteresowania krajami Orientu zdaje się wpisywać popularność tekstu Karoliny Janowskiej opisującego egipski ideał piękna. Nie zaskakuje nas natomiast powodzenie zestawienia ulubionych lektur o Rzymie, w którym swoje ukochane książki przedstawiali różni członkowie naszej redakcji. Cóż, nie ma chyba wśród nas nikogo, kto nie byłby zakochany w Wiecznym Mieście!
⚓ Izraelskie seriale, które warto obejrzeć
⚓ Egipski ideał piękna
⚓ Malabi. Najpyszniejszy izraelski deser według przepisu Uriego
⚓ Wybór redakcji: ulubione książki o Rzymie.
⚓ Izrael na randkę. 5 najbardziej romantycznych miejsc
Zapachy, barwy, kształty
Po raz kolejny mogliśmy przekonać się, że lubicie czytać – a my pisać! – o zapachach, barwach, kształtach. Śródziemnomorskimi aromatami roku okazał się jaśmin, kwiat pomarańczy i lawenda, wzorem – kolorowe desenie azulejos, a formą – gałązka oliwna. W tym roku, aby zebrać fundusze na kolejne miesiące działalności naszego portalu, zdecydowałam o połączeniu publikacji treści ze sprzedażą starannie wybranych produktów w Lentkowym sklepie. Dziękuję Wam za jego odwiedzanie i dokonane zakupy. Przyznam, że ta nowa działalność przynosi mi wiele radości!
⚓ O jaśminie
⚓ Kwiat pomarańczy w perfumach
⚓ O lawendzie
⚓ O azulejos
⚓ Oliwna gałązka otuli twe skronie. Symbolika drzewa oliwnego
Historia
Jak zwykle chętnie czytaliście też o historii starożytnej, co cieszy nas niezmiernie – wszak sami jesteśmy wielkimi miłośnikami antyku. Wasze zainteresowanie zdobyła biografia Oktawiana Augusta pióra filolożki klasycznej Karoliny Janowskiej oraz jej opowieść o homoseksualizmie w starożytnej Grecji; fascynująca opowieść o Pompejach, nakreślona przez archeolożkę Małgorzatę Członkowską-Naumiuk zaraz po spektakularnych odkryciach w Kampanii, a także rozważania na temat sprawy sądowej Jezusa z Nazaretu.
⚓ Oktawian August. Odnowiciel Rzymu
⚓ Homoseksualizm w starożytnej Grecji
⚓ O wybuchu Wezuwiusza w 79 r. n.e. jeszcze słów kilka
⚓ Sprawa Jezusa z Nazaretu
(Bardziej) osobiście
Ja osobiście dziękuję Wam również za cierpliwą lekturę moich osobistych zwierzeń, takich, jak historia imienia mojej najmłodszej córki Romy. Jeszcze bardziej zaś – za Waszą życzliwość i wsparcie, które towarzyszyły mi w chwilach trudnych i pięknych. Oby rok 2021 przyniósł nam jak najwięcej tych ostatnich. Wszystkiego dobrego!
⚓ Roma. Siła miłości
⚓ więcej osobistych tekstów na Instagramie: lente by julia wollner